Çocuk

Türk Koruyucu Aileler Almanya’nın Umudu

Küçük kızın uyuşturucudan ölmesi üzerine koruyucu ailelik sistemi masaya yatırıldı. Koruyucu ailelerin titizlikle seçilmesi gerektiğini kaydeden eski aile bakanı Dietrich Wersich, Türk ailelere böyle bir görevi üstlenme çağrısında bulunuyor. Almanya’nın..

Türk Koruyucu Aileler Almanya’nın Umudu

Küçük kızın uyuşturucudan ölmesi üzerine koruyucu ailelik sistemi masaya yatırıldı. Koruyucu ailelerin titizlikle seçilmesi gerektiğini kaydeden eski aile bakanı Dietrich Wersich, Türk ailelere böyle bir görevi üstlenme çağrısında bulunuyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde koruyucu aileye verilen 11 yaşındaki bir kız çocuğunun uyuşturucudan ölmesi üzerine koruyucu aile sistem masaya yatırıldı. Bu konuda Türk ailelerin tercih edilmesi önerileri gündeme geldi. Hamburg Mitte Belediye Başkanı Markus Schreiber, uygun olmayan koruyucu ailelerin bulunduğunu öne sürerek, ülkedeki gençlik dairelerini (Jugendamt) suçladı. Hamburg eski Aile Bakanı Dietrich Wersich ise bu işte maddi çıkar gözetilmemesinin önemine dikkat çekti. Türk ailelere koruyucu ailelik yapmaları konusunda çağrıda bulundu. 11 yaşındaki Chantal adlı bir kız çocuğu, eroin bağımlılığı tedavisinde yoğun olarak kullanılan sıvı narkotik bir madde olan ve etkileri morfine benzeyen metadon adlı maddeden zehirlenerek hayatını kaybetti. Ölen kız çocuğunun koruyucu ailesinin araba garajında 31 metadon tableti bulundu. Ayrıca evde yapılan aramalarda plastik şişe içinde ne olduğu bilinmeyen sıvı maddeler çıktı. Gençlik Dairesi, ailenin 10 ve 16 yaşındaki iki öz çocuğu ile bakım için aldıkları diğer 7 yaşındaki çocuğu alarak gençlik yurduna yerleştirdi. Çocukların, ölüm olayının tam araştırılana kadar gençlik yurdunda kalacağı belirtildi. Ailenin komşuları ise koruyucu ailenin saldırgan ve çok gürültülü olduğunu belirterek, geceleri çocuklarla birlikte geç saatlere kadar uyumadıklarını iddia etti. Bu arada gerçek annesi 2010’da ölen kız çocuğunun metadon almadan başka ilaç alıp almadığı, metadona nasıl ulaştığı ile ilgili geniş çaplı araştırma devam ediyor.

KORUYUCU AİLELERE İHTİYACIMIZ VAR

Mitte’de daha öncede benzeri iki olay yaşandığını hatırlatan eski bakan ve şu anda CDU Hamburg Meclis Grup Başkanı Wersich, koruyucu aile konusunda daha titiz davranılması gerektiğini söyledi. Bu görevi üstlenmek isteyen aileye olan ihtiyacın giderek arttığını belirten Wersich, "Türk aileler de koruyucu aile olmaya ilgi göstersin. Bu, Türk çocukları için kültürel ve dil açısından büyük bir avantaj olur. Ama asıl kriter köken değil yeterlilik. İsteyen aileler ilgili kurumlarla irtibata geçebilir ve gerekli bilgi alabilir." şeklinde konuştu. Wersich, bu görevi üstlenmek isteyenlere şöyle seslendi: "Bu iş para için yapılmamalı. Koruyucu aile olmak isteyenlerin ekonomik olarak bağımsız ve güvenilir olması, geçmişte suç işlememiş ve uyuşturucu bağımlısı olmaması lazım."

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL