Televizyon açıkken çocuklar ders çalışmamalı

Çocuk
"Okul Evde Başlar" ve "Başarıyı Yaşa" kitaplarının yazarı Uzman Psikolojik Danışmanı Dr. Fatih Kalkınç, Mersin’in Silifke İlçesinde 2010 -2011 eğitim ve öğretim yılında faali...
EMOJİLE

"Okul Evde Başlar" ve "Başarıyı Yaşa" kitaplarının yazarı Uzman Psikolojik Danışmanı Dr. Fatih Kalkınç, Mersin’in Silifke İlçesinde 2010 -2011 eğitim ve öğretim yılında faaliyetlerine başlayan Özel Yıldırımhan Silifke Burak İlköğretim Okulu velileri ve çocuklarıyla seminerde buluştu. Anne ve babaların yoğun İlgi gösterdikleri etkinlik, belediye kültür merkezinde gerçekleştirildi.
Dr. Fatih Kalkınç, iyi bir anne ve babanın nasıl olması gerektiğine, huzurlu bir aile olabilmenin kriterlerini ve okula giden çocukların başarıyı nasıl yakalayacaklarına dair konuklara önemli uyarılarda bulundu.

Anne ve babaların çocuklarını başkalarıyla kıyaslamaması gerektiğine değinen Kalkınç, "Çocuğun başkasıyla kıyaslanması oldukça kötü bir yaklaşımdır. Çocuğunuzu kendisiyle kıyaslayın. Başkasının çocuğunun durumu sizi ilgilendirmesin. Bu kardeşler arasında da geçerlidir. Kardeşleri birbirleriyle kıyaslarsanız, aralarında kıskançlıklar çıkabilir. Bırakın kardeşler arsında problemi kendileri çözsünler. Onlara bu fırsatı veriniz" dedi.

Çocukların başarılı olabilmeleri için akşam televizyon izletilmemesi gerektiğini açıklayan Dr. Kalkınç, ailelerin en çok düştükleri hatanın evde televizyon açıkken çocuğun ders çalışmasını istemek olduğuna dikkat çekti.

Dr. Kalkınç, başarılı çocukların evlerine gittiklerinde televizyonun belirli saatlerden sonra açılmadığını gördüklerini vurguladı.

Elinden kumandayı düşürmeyen babanın, çocuğunun derslerinin başarısız olmasından şikâyetçi olmaya hakkı bulunmadığına vurgu yapan Dr. Kalkınç, "Akşamları saat 18.00’dan sonra mümkünse evde televizyon seyredilmesin. Çocuklar, geç saate kadar izlenen televizyondan olumsuz etkilenip derslerine çalışamıyorlar. Bir öğrenci, 4 saat ders çalıştıktan sonra 1 saat televizyon seyretse emeğinin çoğunun boşa gidecektir. Öğrendiğinin en az dörtte üçünü unutur. Bu yüzden özellikle okulların açıldığı dönemlerde çocuklar televizyondan uzak kalmalıdır. Çocukları televizyon bağımlısı yapan ise aileleridir. Özellikle 0-2 yaş arasında çocuğa hiç televizyon seyrettirilmemelidir. Reklamlar sırasında iyi yemek yiyor diye seyretmeye alıştırıyoruz, sonra da şikayet ediyoruz." şeklinde konuştu.

Dr. Kalkınç," Yapılan ilmi araştırmalarda cep telefonu çocuklarımızın yüzde 30 performanslarını düşürüyor. 18 yaşına kadar çocuklarımıza cep telefonu verilmemelidir. Bilgisayarların ise mutlaka evin oturma odasında olmalı ve ekranın da kapıya dönük olmalıdır. Bilgisayara girilecek saatleri mutlaka ebeveynler tarafından belirlenmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Programın son bölümünde Özel Yıldırımhan Silifke Burak İlköğretim Okulu tarafından, Uzman Psikolojik Danışman Dr. Fatih Kalkınç’a ait "Okul Evde Başlar" isimli kitaptan yaptığı sınavda katılımcılar için tören düzenlendi.

İkincilik derecesinin üç veli tarafından paylaşıldığı sınavda birinci Sevda Kaya, ikinciler, Hanife Canatar, Hesna Filiz Gültekin, Nazan Kılınç, üçüncü Saadet Hüküm ve dördüncü Seher Soykan’ın hediyeleri Dr. Kalkınç tarafından takdim edildi. Yazar Kalkınç daha sonra kitaplarını imzaladı.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme