Süt Kansızlık Yapar mı?

Çocuk
Çok süt tükenetn çocuklarda kansızlık olduğunu pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Peki uzmanlar bu konuda neler söylüyor? İşte Marmara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. D...
EMOJİLE

Çok süt tükenetn çocuklarda kansızlık olduğunu pek çoğunuz duymuşsunuzdur. Peki uzmanlar bu konuda neler söylüyor? İşte Marmara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı’nın anneyiz.biz’e konuyla ilgili verdiği bilgiler:

"Çok süt tüketen çocukların diğer gıdalar için iştahları kalmaz. Yeterli kaloriyi almalarına rağmen dengeli bir diyet almamış olurlar. Bu nedenle çocukların günde 500 ml süt içmeleri, 750 ml yi aşmamaları önerilmektedir.

Çok süt içmek demir eksikliğine de neden olmaktadır. Demir büyüme ve gelişme için olduğu kadar kan yapımı için de gereklidir. İnek sütü yeterli demir içermemektedir. Var olan demir de bağırsaktan iyi emilmemektedir. İnek sütü hassasiyeti olan çocuklarda ise yavaş yavaş sızıntı bağırsaktan kanamaya neden olarak kansızlık yaratabilir.

Çok süt içerek diğer gıdaları tüketemeyen ve az demir alan çocuklar soluk renkli olur, çabuk yorulurlar, ilk yaşlarda psikomotor gelişme geriliği olabilir.

Süt, içinde bulunan yağ ve kalori, beyin ve sinir gelişmesi için elzemdir. Bu nedenle iki yaş altındaki çocukların yağsız süt içmesi doğru değildir.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELERDİR?

İnek sütü çocukların büyümesi için yararlı bir gıdadır.

Anne sütünde daha fazla demir bulunduğu ve bu demir bağırsaktan iyi emildiği için, bebeklere ilk yaş içinde anne sütü vermek daha uygundur.

Çocukların günde tüketeceği inek sütü miktarı 500-750 ml olmalıdır. Eğer bu miktar aşılırsa süt, kansızlığa yol açabilir."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme