Sigara Bebeği Obez Yapıyor!

Çocuk
Hamileliği süresince sigara içen kadınların çocuklarının, 12-18 yaşları arasında obez olma ihtimallerinin yüksek olduğu bulundu. Daily Mail‘de yer alan habere göre, araştırmacılar anne karnında ...
EMOJİLE

Hamileliği süresince sigara içen kadınların çocuklarının, 12-18 yaşları arasında obez olma ihtimallerinin yüksek olduğu bulundu.

Daily Mail‘de yer alan habere göre, araştırmacılar anne karnında sigara dumanına maruz kalan çocukların hiç dumana maruz kalmayanlarla karşılaştırıldığında önemli derecede fazla yağa sahip olduklarını buldular.

Yaşları 12 ile 18 arasında değişen 500’den fazla genç üzerinde araştırma yapan araştırmacılar, dumana maruz kalan gençlerin iç organlarını çevreleyen yağların üç kat fazla olduğunu ve cilt altında ise yüzde 26’dan daha fazla yağ bulunduğunu kaydettiler.

Araştırmacılar, bebek bekleyen anne adaylarının sigaradan uzak durmaları için başka bir nedenleri daha olduğunu belirttiler. Gerçek mekanizmanın nasıl olduğunu tam olarak bilmediklerini söylemelerine rağmen, araştırmacılar sigara dumanındaki nikotinin bebeğin vücuduna yerleştiğini ve burada annesinden daha yüksek miktarda ve daha uzun süre kaldığını bildiklerini açıkladılar.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmaların, doğum öncesi verilen nikotinin beynin belirli bölgelerini etkilediğini söyleyen araştırmacılar, bu bölgelerin ne kadar yemek yediğimizi, ne yediğimizi ve kalorileri nasıl yaktığımızı kontrol eden bölgeler olduğunu ifade ettiler.

Ayrıca, dumana maruz kalan bebeklerin 300 gram daha az doğum kilosuna sahip olduklarını ve daha kısa süre anne sütü aldıklarını da tespit ettiler.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme