RTÜK’e şikayet: Annemle babamdan kaçıyoruz, lütfen diziyi bitirin

Çocuk
Son yıllarda televizyonlarda oynatılan ahlaksız, şiddet dolu dizi, film ve programlar toplumun ve ailenin içine adeta mayın döşüyor. Ahlaksızlık ve şiddet içerikli diziler toplumun her kesimini zehirl...
EMOJİLE

Son yıllarda televizyonlarda oynatılan ahlaksız, şiddet dolu dizi, film ve programlar toplumun ve ailenin içine adeta mayın döşüyor. Ahlaksızlık ve şiddet içerikli diziler toplumun her kesimini zehirli sarmaşık gibi sarıyor.

Ahlaksızlığı yayan kesimlerin finansal destek de aldıkları batılı ülkeleri örnek alması, kültür erozyonunun geldiği yönü de amacını da ortaya koyuyor.

Tankla topla Müslüman halklarla baş edemeyen şer güçler, ihraç ettikleri ahlaksızlığı medya üzerinden şizofrenik senaristler, ahlaksız artist ve aktrisler ile sapkın gruplarla nesli ifsat etmeye, temiz toplumu yok etmeye çalışıyor.

Özellikle yaz aylarının da gelmesiyle beraber TV’ler adeta ahlaksızlık yuvalarına dönmüş. Dizlilerdeki sapkın fikirlerin aşılandığı iğrenç senaryolardaki çarpık ilişkiler; zina, aldatma ve cinayet gibi eylemleri normalleştirme amacı güdüyor. RTÜK’ün vatandaş bildirimleri raporuna göre, geçen yıl Üst Kurula 124 bin 234 şikayet ulaştı, bunların 48 binini dizi filmlere ilişkin bildirimler oluşturdu. RTÜK’e yapılan şikâyetler ise ya cevapsız kalıyor ya da uygulanan yaptırımlar diziler için caydırıcı olmuyor hal böyle olunca da dizi dizi ahlaksızlık sarıyor her yanımızı. RTÜK’ün vatandaş bildirimleri raporuna göre, geçen yıl Üst Kurula 124 bin 234 şikayet ulaştı, bunların 48 binini dizi filmlere ilişkin bildirimler oluşturdu.

ŞİKÂYETLERİN BÜYÜK BÖLÜMÜ DİZİ FİLMLER İLE İLGİLİ OLDU

Doğru Haber’in aktardığına göre Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), geçen yıl vatandaşlardan ulaşan şikâyetlerin büyük bölümü dizi filmler ile ilgili oldu. RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığınca hazırlanan 2018’e ait Vatandaş Bildirimleri Yıllık Raporu açıklandı. Geçen yıl 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurul’a şikayetlerini ulaştırdı. Ağırlıklı olarak RTÜK İletişim Merkezine yapılan bildirimlerin 123 bin 409’u televizyon, 825’i ise radyo yayınlarına yönelik gerçekleşti. Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikayet etti. Dizi filmlere yönelik şikayetlerin ortak noktası, “şiddet içerikli ve yasadışı eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz örnek olduğu, benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği” görüşü oldu.

 

“ANNEMLE BEN ŞU AN BABAMDAN KAÇIYORUZ. LÜTFEN DİZİYİ BİTİRİN”

RTÜK İletişim Hattı’na ulaşan bir çocuğun şikayet ise dikkat çekici bulundu. Çocuk, yaptığı şikayet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek, “Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın.” ifadelerini kullandı. RTÜK, 2018’de küçük çocuğun şikayet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikayet alan dizi filmlere 6 kez idari para cezası, bir kez de program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.

 

 

Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme