Çocuk

Oyunda Oyuncağa Az, Çocuğa Fazla İş Düşmeli

İyi seçilmiş bir oyun veya oyuncak, çocuğun gelişimine iyi yönde katkıda bulunabileceği gibi seçimi iyi yapılamamış oyun ve oyuncaklar da çocuğun gelişimsel görevlerinin kötü yönde etkilenmesine sebep olabilir.Ebeveyn, çocuğun düşünme..

Oyunda Oyuncağa Az, Çocuğa Fazla İş Düşmeli

İyi seçilmiş bir oyun veya oyuncak, çocuğun gelişimine iyi yönde katkıda bulunabileceği gibi seçimi iyi yapılamamış oyun ve oyuncaklar da çocuğun gelişimsel görevlerinin kötü yönde etkilenmesine sebep olabilir.Ebeveyn, çocuğun düşünme ve hayal kurma yeteneğinin baltalanmaması için, çocuğun oyuncakları ile oynamasına aşırı müdahale etmemeli. Eğer müdahale gerektiren bir durum söz konusu olursa çocuğun isteği üzerine yapılmalı, kırıcı olmamalı, teşvik edici olmalı. Oyun ve oyuncak seçiminde çocuğun fikri alınmalı. Aileler çocuklarına çok oyuncak alma yerine nitelikli oyuncaklar almaya özen göstermeli.

Ebeveyn ve çocuğun beraberce oyuncak hazırlaması ve oyun oynaması neticesinde, ebeveynin çocuğu ile birlikte geçirdikleri zaman dilimi daha nitelikli bir hal alacaktır. Oyunun büyük bir kısmı çocuk tarafından yürütülmeli. Oynanan oyunda oyuncağa az, çocuğa daha fazla iş düşmeli. Cicili bicili, süslü ve pahalı oyun ve oyuncaklara kanılmamalı. Oyuncaklar çocuktaki beceriyi artıracak özellikte olmalıdır.

Çocuklar için oyun denildiğinde ilk akla gelen eğlencedir. Oyun ve oyuncağın çocuk için eğlendirici yanı ihmal edilmemeli. Çocuklarda "yardımlaşma" ve paylaşım "duygularını" geliştirmesine yardımcı olacak oyunlar seçilmeli. Çocuklar, en çok aile fertlerinin içinde bulunduğu oyunlardan hoşlanırlar.
 

Zaman

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL