Çocuk

Kuvöz Bebekleri Hassaslaştırıyor

Doğduktan sonra kuvözde en az 40 gün kalan prematüre bebekler üzerinde yapılan testlerde, bu bebeklerin acıyı zamanında dünyaya gelmiş sağlıklı bebeklerden daha fazla hissettikleri ortaya çıktı. Prematüre bebekler kuvözde kaldıkları..

Kuvöz Bebekleri Hassaslaştırıyor

Doğduktan sonra kuvözde en az 40 gün kalan prematüre bebekler üzerinde yapılan testlerde, bu bebeklerin acıyı zamanında dünyaya gelmiş sağlıklı bebeklerden daha fazla hissettikleri ortaya çıktı.

Prematüre bebekler kuvözde kaldıkları sürece iğne, tüple beslenme, kan testleri gibi işlemlere maruz kalıyorlar.

Daily Telegraph‘taki habere göre, araştırmada, topuktan kan alınması sırasında elektroensefalogram (EEG) yöntemiyle bebeklerin beyin faaliyetleri izlendi.

En az 40 gündür hastanede bulunan bebeklerle, aynı yaştaki sağlıklı bebeklerin EEG sonuçları karşılaştırıldığında, prematürelerin ağrıyı daha çok hissettikleri yönünde bulgular elde edildi.

Bebeklerin topukları okşandığındaysa, prematüre bebeklerle zamanında dünya gelmiş bebeklerin beyin faaliyetleri arasında fark görülmedi. Böylece, prematüre bebeklerin hassasiyetinin acıya karşı olduğu sonucuna varıldı.

NeuroImage dergisinde yayınlanan başka bir araştırmanın, prematüre doğmuş bebeklerin çocukluk dönemlerinde acıya ve ağrıya daha hassas oldukları yönündeki bulguları da desteklediği bildirildi.

University College London’dan baş araştırmacı Dr. Rebeccah Slater, "Araştırmamız, prematüre doğmak ve kuvözde kalmanın bebeğin beynindeki ağrı gelişimini etkilediğini gösteriyor." dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL