Karne Hediyesi Olmaz!

Çocuk
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selahattin Turan, her çocuğun kendine özgü bir dünya olduğunu söyledi. Çocukları karnelere bakarak sınıflamanın, ya...
EMOJİLE

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selahattin Turan, her çocuğun kendine özgü bir dünya olduğunu söyledi.

Çocukları karnelere bakarak sınıflamanın, yaftalamanın, yönlendirmenin veya dershaneye göndermenin, özel ders aldırmanın doğru bir davranış olmadığını ifade eden Turan, şöyle konuştu:
 
”Her çocuk tatili, gezmeyi, eğlenmeyi ve oyun oynamayı hak eder. Bu çocuğun doğuştan getirdiği bir haktır. Sistem, ‘çocuğu karnesine bakarak başarılı ya da başarısız’ diye yaftalıyor. Anne ve babalar bu yanlışa düşmemeli.

Anne ve babalar, çocuklarını mutlaka büyükanne ve büyükbabalarının yanlarına götürmelidir. Bu çok önemlidir. Türkiye’de nesiller arası kopuş yaşanıyor. Bu durum ciddi değerler bozulmasına, kimlik inşasında ve kendini tanımada zafiyete neden oluyor. Çocuklar, anne ve babalarından daha çok anneanne, babaanne ve dedelerini severler.

Çocuklar, daha çok etkilenirler, onların sözünü daha fazla dinlerler. Çocuklar imkan varsa mutlaka spor ve folklor etkinliklerine gönderilmeli. Çocuğunu spora gönderen aileler, çocuktan kupa, madalya beklemesin. Bırakın, çocuk sadece spor yapsın. Bunların yanında çocuklar, haftada bir kitap okumaya da yönlendirilmelidir.”
 
YAZ TATİLİNDE MÜZEYE VEYA TARİHİ BÖLGELERE
 
Turan, Türkiye’de tatil denince akla deniz, kum ve güneşin geldiğini belirterek, çocukların yaz tatilinde müzelere ve tarihi bölgelere götürülmesi gerektiğini kaydetti.
 
Çocukların, Çanakkale’yi, Sarıkamış’ı, Metristepe’yi görmesinin önemli olduğunu anlatan Turan, şöyle devam etti:
 
”Böylece çocuğun ülke sevgisi ile kendine olan güveni artar. Okullar, test çözülen, ders yapılan sıkıcı yerler haline geldi. Okul, yaşama ve öğrenme alanı olmaktan çıktı. Okullar, çocuklara hayatı öğretemiyor. Çocuk hiç olmazsa yaz tatillerinde hayatı öğrenmelidir. Sınavdan sınava, dersten derse koşturan çocuk okulda kendini, yeteneklerini keşfedemiyor. Yaz tatili bu açıdan da çok önemlidir. Çocuklar, yaz tatilinde kendini rahatça ifade edebilmelidir.”
 
”KARNE HEDİYESİ DİYE BİR ŞEY YOKTUR”
 
Turan, televizyon ve internetin de birer öğrenme aracı olduğunu belirterek, ”İnternet, okul açık olduğu zaman yasaklanıp, tatil olduğu zaman tamamen serbest bırakılacak bir şey değildir. Burada bir denge kurulmalıdır. Günümüzde interneti hiç kullanmamak da çok kullanmak da zararlıdır. İnternet 12 yaşına kadar anne ve baba gözetiminde kullanılmalıdır. Çocukların Facebook, twitter gibi sosyal ağlarda paylaştığı fotoğraflara da dikkat edilmelidir” dedi.
 
”Karne hediyesi diye bir şey yoktur” diyen Turan, ”Bazı aileler ‘Başarılı olursan sana hediye alacağım’ diyor. Bu ahlaki değil. Hediye koşula bağlanmamalı. Çocuğa asla yalan söylememeli. Verilen sözler yerine getirilmeli. Karneye bakıp hediye alınmamalıdır. Çocuğun çabası takdir edilmeli” diye konuştu.

3 AY TATİL ÇOK FAZLA
 
Yaklaşık 3 aylık yaz tatilinin de çok uzun olduğunu ifade eden Turan, ”Çocuklar okulda öğrendiklerini unutmaya başlıyor. Uzun yaz tatili yıl içine bölünmelidir. 15’er günden 3 tatil yapılabilir” dedi.
 
Aktüel Psikoloji