Çocuk

Hiperaktiviteye Dikkat!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, ”Hiperaktif kişilerde alkol ve madde bağımlılığı, kazalar, erken yaşta hamilelik ve..

Hiperaktiviteye Dikkat!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, ”Hiperaktif kişilerde alkol ve madde bağımlılığı, kazalar, erken yaşta hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar normal insanlardan kat kat fazla görülüyor” dedi.

Doç. Dr. Ercan, ilk bulguları çocukluk çağında gözlenen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavi edilmediği hallerde kişinin tüm yaşamını etkileyebildiğini belirtti.
Hiperaktivite bozukluğunun halk arasında hareketlilikle özdeşleştirilmesinin ebeveynleri yanılgıya düşürebildiğini ifade eden Doç. Dr. Ercan, ”Bir grup çocukta hiç hareketlilik olmayıp aksine durgunluk dikkat eksikliğiyle birlikte görülebilir. Ayrıca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bir arada görülmeyebilir. Her iki durumda da kritik olan erken tanıdır” diye konuştu.

Uzman kontrolündeki ilaç tedavisinin yaşam kalitesinin artırılmasına yardımcı olduğuna dikkati çeken Ercan, şunları kaydetti:

”İlacın olmadığı hiperaktivite tedavisi eksiktir. Sadece başlarda ilaç olmayabilir ancak ilaç tedavide en etkili ve güvenilir yöntemlerdendir. Ehil ellerde yapıldığı sürece korkulacak yanı yoktur. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde anne baba eğitimleri veriyoruz. Çocukla bireysel görüşmenin önemli etkisi bulunuyor ancak tedavinin temelinde ilaç geliyor. Unutulmaması gereken nokta, erken teşhisin önemi.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL