Havuza Giren Çocuklar Dikkat!

Çocuk
Yaz günlerinde çocukların belki de en sevdikleri eğlencelerden biri su keyfi. Sıcak günlerde havuzda ya da denizde vakit geçirmek onlar için bir tutku adeta. Ancak havuzlarda çocukları bekleyen tehlik...
EMOJİLE

Yaz günlerinde çocukların belki de en sevdikleri eğlencelerden biri su keyfi. Sıcak günlerde havuzda ya da denizde vakit geçirmek onlar için bir tutku adeta. Ancak havuzlarda çocukları bekleyen tehlikeler de var. Bu tehlikelerin başında da mantar geliyor.

Çocuklarınızın ayaklarında mantar oluşumunu önlemek için havuz yerine, denizin tercih edilmesi önem taşıyor. Havuza girmek isteyenlerin yapması gerekenleri ise İsveç Ayak Sağlığı Merkezi‘nden Uzman Dr. Özgül İşgör şu şekilde açıklıyor: "Çocuğunuzu havuza götürmeye karar verirseniz, temizliğine güvendiğiniz yerleri seçmeli ve çıktıktan sonra çocuğunuzu, su ve sabunla yıkamalısınız. Çocuğunuz, şezlongu kullanacaksa oturmadan önce mutlaka havlu sermelisiniz. Daha sonra bu havluyu kullandığında yine aynı tarafını sermeye, yani çocuğunuzun havlunun şezlonga değen bölümüne temas etmemesine özen göstermelisiniz."

İşgör, bunların yanında çocukların çıplak ayakla havuz kenarında yürümesine izin verilmemesi gerektiğini söylüyor. Başka çocukların terliklerini giymeleri ve havuz kenarındaki taşlara oturmaları da tehlike arz eden diğer durumlar. Çocuklara pamuklu çorap ve pamuklu iç çamaşırları giydirilmesinin mantarı önlemede önemli faktör olduğunu belirten İşgör: "Anneler, çocuklarını havuza götürdüklerinde yanlarına mutlaka ikinci bir mayo almalılar. Havuzdan çıktıktan sonra çocuklara yedek mayo hemen giydirilmeli. Çocuklar, nemden ve ıslaklıktan mümkün olduğunca uzak tutulmalı." diyor.

MANTAR NEDEN OLUŞUR?

Özgül İşgör (İsveç Ayak Sağlığı Merkezi Genel Müdürü): Mantar; ıslaklığı, nemi ve havasızlığı sever. Tırnak mantarı, ıslaklık ve nemle doğru orantılı olarak yaz aylarında artıyor. Çünkü çocuklar havuzdan çıktıktan sonra kurulanmayı ihmal ediyorlar. Özellikle ayak parmaklarının arası nemli kalıyor. Aynı hata, banyo yaparken ayak temizliğine özen göstermeyerek ve banyo yaptıktan sonra ayakları kurularken de yapılıyor. Bu yüzden mantarın üremesi daha kolay oluyor. Tırnak mantarını önlemek için temizliğe ve havasız kalan bölgelerin kuru olmasına özen göstermek gerekiyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme