Hamileler Bu İçeceklerden Sakının

Çocuk
Louisiana State Üniversitesi‘nde yapılan araştırmada, haftada 5 kezden fazla şekerli kola tüketmenin hamileliğe bağlı şeker (GDM) riskini yüzde 22 oranında artırdığı tespit edildi. Hamileliğe ba...
EMOJİLE

Louisiana State Üniversitesi‘nde yapılan araştırmada, haftada 5 kezden fazla şekerli kola tüketmenin hamileliğe bağlı şeker (GDM) riskini yüzde 22 oranında artırdığı tespit edildi. Hamileliğe bağlı şekerin en yaygın hamilelik şikayetlerinden biri olduğu kaydedildi.

Diabetes Care isimli dergide yayınlanan çalışmanın, şekerli içeceklerin GDM üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışma olduğunu belirten araştırmacılar, bu bulguların önemli olduğunu söylediler. Şekerli içecekleri kesmenin yaygın olan hamilelik şekerinin düşürülmesinde önemli bir yol olduğunu açıklayan araştırmacılar, 13 bin 475 kadını araştırdılar. 10 yıl süren araştırma süresince, 860 GDM vakası belirlendi.

GDM‘nin bilinen risk faktörleri, yaş, ailede şeker hastalığı öyküsü, fiziksel aktivitedir. Bunların yanında bu araştırma, şekerli kola tüketiminin de GDM riskini pozitif olarak etkilediğini gösterdi.

Hamilelik şekeri bulunan kadınlarda, hamilelikten sonra devam eden şeker hastalığının yanında hamilelikte ve doğumda komplikasyonlar ve hastalıkların riski artıyor. Doğan çocuklarda da obezite ve glukoz intoleransı ve şeker hastalığı riski artıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi