Gripli Anneler Dikkat!

Çocuk
Havaların soğumasıyla artan grip ve nezle hastalıklarına karşı Sağlık Bakanlığı‘ndan annelere uyarı geldi: Grip olsanız bile bebeğinizi emzirin… Soğuk algınlığının 2 yaşından küçük bebekle...
EMOJİLE

Havaların soğumasıyla artan grip ve nezle hastalıklarına karşı Sağlık Bakanlığı‘ndan annelere uyarı geldi: Grip olsanız bile bebeğinizi emzirin…

Soğuk algınlığının 2 yaşından küçük bebeklerde ağır seyredebileceğine dikkat çeken Bakanlık, bu nedenle bebeklerin korunmasına özellikle dikkat edilmesini istedi. Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisine vurgu yapılan reçetede "Anne sütü bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişiminde oldukça önemlidir. Hasta olsanız bile bebeğinizi emzirmeye devam edin. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine yardımcı olur." önerisine yer verildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ‘ın domuz gribinin dünyada ve Türkiye’de hızla yayılacağını açıklamasının ardından, bakanlık uzmanları anne adaylarına yönelik öneriler listesi hazırladı. Gripten en çok etkilenecek risk grubunda bebeklerin bulunduğuna yer verilen reçetede, annelerin el temizliğine dikkat etmesi istendi. "Ellerinizi bol su ve sabunla yıkamaya daha fazla önem veriniz." önerisinin hemen ardından bebeği beslerken veya onunla ilgilenirken kesinlikle yüzüne doğru öksürüp hapşırılmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Maske kullanın bebeğinizi öpmeyin

Reçete, bebeklerin sağlığı için annelerden fedakarlık da istiyor. Annelerdeki virüsün çocuklara geçmemesi için "Hasta iseniz mutlaka maske kullanınız ve bebekleri öpmeyiniz." çağrısı yapılıyor. Anne sütünün bebekleri hastalıklardan koruyucu etkisinin fazla olduğunu dile getiren salgın hastalık uzmanları reçeteye "Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendireceğinden gribin daha ağır seyretmesini de engelleyebilir. Hasta olsanız bile emzirmeye devam etmelisiniz. Çünkü bağışıklık sisteminin gelişimin de anne sütü oldukça önemlidir. Emzirmek, bebeklerin hastalıklarla başa çıkabilmelerine de yardımcı olur." önerilerini sıraladı.

Hastayken bile emzirmenin kesilmemesi gerektiğine vurgu yapılarak, "Bebekler en az 6 ay boyunca ek olarak su bile verilmeden anne sütü ile beslenmelidir. Eğer emziremeyecek kadar hastaysanız, pompa ile sütünüzü cam bir biberona sağıp bebeğinize verilmesini sağlayınız." ifadeleriyle annelere çağrı yapıldı.

Doktor önerirse grip ilacı kullanın

Emzikli annelerden doktorlara sıkça yöneltilen soruların da yer aldığı reçetede, hasta olan bebek için yapabilecek en faydalı işin onu emzirmeye devam etmek olduğuna işaret edildi. Ememeyecek kadar hasta olan bebekler için şu öneri yazıldı: "Bebekler hasta oldukları zaman, daha çok sıvıya ihtiyaç duyarlar. Anne sütü diğer sıvı gıdalardan çok daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz ememeyecek kadar hasta ise sütünüzü damlalık kullanarak vermeyi deneyiniz."

Emzirirken antiviral grip ilacı almanın doğru olup olmadığına yönelik anne sorusuna ise doktor tarafından tavsiye edilmesi halinde emzikli annelerin grip ilacını kullanmasında bir sakınca olmadığına dikkat çekildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi