Ev Kazalarına Dikkat

Çocuk
Kış mevsiminde yaza göre evde daha fazla vakit geçiren çocukların yaşadığı ev kazaları da artıyor. Ev kazalarından en çok 0-7 yaş arası çocuklar zarar görüyor. Uzmanlar basit tedbirlerle ev kazalarınd...
EMOJİLE

Kış mevsiminde yaza göre evde daha fazla vakit geçiren çocukların yaşadığı ev kazaları da artıyor. Ev kazalarından en çok 0-7 yaş arası çocuklar zarar görüyor. Uzmanlar basit tedbirlerle ev kazalarından korunulabileceğini belirtiyor

Sakarya Altınova Hastanesi Acil Servis doktorlarından Mustafa Yalaz , kışın ev kazaları sebebiyle yaralanmaların sayısının arttığını, bu sebeple acil servislere müracaatın fazla olduğunu söyledi. Ev kazalarında en çok çocukların etkilendiğinin altını çizen Yalaz, "Kış aylarında çocuklar neredeyse tüm zamanlarını evde geçiriyorlar. Bu sebeple ev kazalarına sıklıkla maruz kalıyorlar. En çok görülen kazalarda sıcak su devrilerek haşlanma, eşyalara çarparak yaralanma ve çeşitli ısıtıcılardan meydana gelen yangınlar oluşturuluyor." dedi.

Evlerin artık tıka basa eşyalarla dolu olduğunu ifade eden Yalaz, çocuklar için cam eşyalar, sabitlenmemiş devrilmeye müsait elektronik cihazlar, sivri uçlu mobilya ve objelerin tehlikeli olduğunu belirterek şu önerilerde bulundu: "Çocukların evde rahatça oynayabileceği alanlar açılması çok önemli. Çocuk evde de olsa koşup oynamak isteyecektir. Evde ne kadar çok kesici, delici, sivri uçlu eşya varsa çocukların o kadar çok ev kazasına maruz kalma riski artıyor. Bu sebeple çocukların sağlığı için bu eşyalar kaldırılmalı, çocukların evde oynayabileceği alanlar açılmalıdır. Zaten evde çok eşya olması, çocuğa sürekli ‘kıracaksın, dökeceksin, oynama, çarpacaksın’ gibi telkinler mutsuz olmasına sebep oluyor. Hiçbir eşya çocuğun sağlığı kadar önemli değildir."

"MUTFAKTAN UZAK TUTUN"

Kışın sıcak su devrilmesi sebebiyle yanan çocukların sayısının hayli fazla olduğunu belirten Yalaz, özellikle çocuk olan evlerde soba üstünde güğüm, çaydanlık gibi devrilme ihtimali olan eşyaların konulmamasının hayati önem taşıdığının altını çizdi. Çocukların en çok mutfakta kaza geçirme riski bulunduğunu anlatan Yalaz, "Çocuklar mutfaktan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Ocak üstündeki sıcak tencere gibi eşyalar çocuklar için çok tehlikeli. Çocukların bu eşyaları çekerek üzerlerine devirme ihtimali çok yüksek. Ayrıca bıçak gibi kesici aletlere de ulaşması bir o kadar tehlikeli. Çocukları mutfaktan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır. Gerekirse mutfağın kapısı kilitlenmelidir." uyarısında bulundu.

Yalaz, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sebebiyle soba ve elektrikli ısıtıcılarında ev kazalarına sebep olduğunun altını çizerek "Sobadan sızan karbon monoksit gazı ölümlere kadar sebep olabiliyor. Elektrikli ısıtıcıların devrilmesiyle de oluşan yangınlarda ciddi yanıklar ve hatta ölümler medyada gelebiliyor. Bu cihazları da kullanırken olabildiğinde dikkatli olmak gerekiyor." diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme