Ergenlik dönemi yaşam boyu sağlığımızı etkiliyor

Çocuk
Ergenlik dönemi çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olduğu için vücudumuzda pek çok yenilik ve değişiklik vardır. Hepimizin geçtiği bu dönemde kafalar daha karışıktır. Ergenlik dönemi aslında fazla kilo...
EMOJİLE

Ergenlik dönemi çocukluktan gençliğe geçiş dönemi olduğu için vücudumuzda pek çok yenilik ve değişiklik vardır. Hepimizin geçtiği bu dönemde kafalar daha karışıktır. Ergenlik dönemi aslında fazla kilo konusunda tedbir almak için önemli bir dönem bir o kadar da riskli. Medicana Konya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selda Geçer, ergenlik dönemindeki büyümeye paralel eğer yağ hücrelerinin sayısında artış olursa yetişkinlik döneminde kilolu ve obez olma riskinin daha yüksek olduğunu belirtti.

Diğer riskli bir konu da bu dönemde yapılan yanlış diyetlerin ve hızlı kilo verme çabalarının büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilemesi. Kısa dönemde kilo verme çabası, beslenme yetersizliği veya aşırı zayıflık durumu cilt sağlığı, saç sağlığı, boy uzaması, adet düzensizliği gibi pek çok durumda etkili olabiliyor. Yanlış diyet yapıp kilo verdikten sonra yeniden kilo alan gençlerin bu konuda kendilerini suçlamaları, çok daha agresif çözüm aramaları bazen duygu durum bozukluğu veya yeme bozukluğu oluşturabiliyor.

Ergenlik dönemindeki gençlere iyi beslenmeyi anlamak için kendilerine zaman vermelerin, doğru kaynaklardan edindikleri bilgileri büyükleri ile veya imkânları var ise bir beslenme uzmanı ile tartışarak bir yol çizmelerin yetişkin dönemleri için önemi bir adım olduğunu vurguladı.

Ergenlik döneminde kazanılan doğru ve yanlış alışkanlıkların yaşam boyu sağlığı etkileyebildiğinin altını çizen Selda Geçer, gençlerin sağlıklı beslenmeyi egzersizle beraber yaşam tarzı haline getirmeleri gerektiğini, gençlerin görev olarak değil keyif alabilecekleri, sevdikleri ve ömür boyu yapabilecekleri bir aktivitenin sağlıklı yaşamları için etkili olabileceğini söyledi.

Kemiklerin gelişiminde başta kalsiyum olmak üzere protein, vitamin ve diğer minerallerin yeteri kadar alınmasının önem taşıdığını hatırlatan Geçer, boy uzaması, kemik gelişimi ve sağlıklı bir cildin beslenmeyle yakından ilgili olduğunu, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için beslenmeye önem verilmesi, herhangi bir şikâyet durumunda da vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini dile getirdi.