Emzik Kullanmak Zararlı mı?

Çocuk
Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Güneri İmren, bebeklerde uzun süre emzik kullanımının fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabileceğini bildirdi. İmren, yaptığı yazılı açı...
EMOJİLE

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Güneri İmren, bebeklerde uzun süre emzik kullanımının fiziksel ve ruhsal sorunlara neden olabileceğini bildirdi.

İmren, yaptığı yazılı açıklamada, uzun süre emzik kullanan çocukların diğerlerine nazaran daha fazla konuşma güçlüğü çektiğini, bebeklerin ağlamasını önlemek amacıyla sık sık ağızlarına emzik vermenin sakıncalı olduğunu ifade etti.

Bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şeyin, ağzına emzik vermek olduğunu anlatan İmren, şunları kaydetti:

”Fakat masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir, anne sütünün emilmesini engelleyebilir. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur. Emzik kullanan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlara yol açar. Anneler, bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeli. Anne babalar, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirmeli.”

İmren, bunun dışında hijyene dikkat edilmediği takdirde emziklerin pek çok enfeksiyonun bulaşmasında da rol oynayabileceğine dikkati çekerek, bağımlılığa dönüşen emzik kullanımının çocuklarda orta kulak iltihabı riskini de artırdığını, ağız ve diş yapısını bozduğunu belirtti.