Duruş Bozukluğu Okulda Başlıyor

Çocuk
Eğitim hayatına adım atan miniklerin heyecanına ise aileler ortak oldu. Aylar öncesinden başlayan okul hazırlıkları okul zili çaldığı güne kadar devam etti. Okul forması, ayakkabı ve onlarca kitabın s...
EMOJİLE

Eğitim hayatına adım atan miniklerin heyecanına ise aileler ortak oldu. Aylar öncesinden başlayan okul hazırlıkları okul zili çaldığı güne kadar devam etti. Okul forması, ayakkabı ve onlarca kitabın sığacağı büyük çantalar satın alındı. Sokaklar kocaman çantalarıyla okula koşan öğrencilerle dolup taşarken uzmanlar uyarıyor: Kamburluk ve duruş bozuklukları okul sıralarında başlıyor.

Çocukların okul sıralarında doğru pozisyonda oturamamaları ve ağır sırt çantaları taşımaları ileri yaşlarda duruş bozukluklarına sebep olabiliyor. Boya uygun olmayan sıralarda oturmak ya da bilgisayar başında uzun vakit geçirmek de çocuklarda sırt ağrılarına yol açabiliyor. Gelişim çağında hızla gelişen bir omurga yapısına sahip olan çocukların doğru oturma tekniklerini uygulayabilmesi için en büyük görevse ailelere düşüyor.

Memorial Hastanesi ortopedi uzmanı Op. Dr. Murat Öztürk, küçük yaşlarda ortaya çıkan omurga eğriliğinin çocuğun bütün yaşamını etkileyecek sağlık problemlerine yol açacağını ifade ediyor. Çocuklarda duruş bozukluğu yaşanmaması için önerilerde bulunan Murat Öztürk, çocukların boylarına uygun sıralarda eğitim alması gerektiğini belirtiyor.

Öğrencilerin günün büyük bir bölümünü geçirdiği sıraların aşırı büyük ya da küçük olmaması gerektiğinin altını çiziyor. Sıraların yüksek olmasının da bel ağrısına sebep olduğunu vurgulayan Öztürk, "Birbirine standart bir aralık ile monte edilmiş sıralar pratik olsalar da her çocuğun duruşuna uygun değildir. Yükseklik açısından ayarlama olanağı olan sıralar, çocuğunuzun duruş açısına göre ayarlanabildiğinden daha sağlıklıdır." diyor. Kamburluğa ve duruş bozukluğuna sebep olabilecek bir diğer sorunsa çocukların çok ağır sırt çantaları taşımaları.

Öğrencilerin uzun mesafeli yürüyüşlerde tekerlekli çanta kullanılması gerektiğini belirten Öztürk, "Çocukların çantalarını tek taraflı taşıması veya çapraz çanta kullanması omurga sağlığı açısından sakıncalıdır. Orta omurgası sünger ped ile destekli çantalar vücuda yakın olup eşit oranda yükleri dağıtacağından çocuğunuzun omurga sağlığı için uygundur." diye konuştu.

Öztürk, öğrenciler evde ders çalışırken de ailelerin dikkatli olması gerektiğinin altını çiziyor. Op. Dr. Murat Öztürk, duruş bozukluğu yaşayan çocukların zamanla özgüvenini kaybettiğini de hatırlatarak "Çocuğunuzun fiziksel yapısına bağlı olarak doğru ekipmanlar ile spora yönlendirin. Doğru spor aktiviteleri gerçekleştirilerek çocukların duruşu düzelebilir." diyor.