“Doğum yardımı” uygulaması başlıyor

Çocuk
Çocuğu olan ailelere “doğum yardımı” için başvurular 15 Mayıs’ta başlayacak. Aileler çocuk sırasına göre 300, 400 ve 600 lira tutarında yardım alacaklar. İlk ödeme Haziran’da&#...
EMOJİLE

Çocuğu olan ailelere “doğum yardımı” için başvurular 15 Mayıs’ta başlayacak. Aileler çocuk sırasına göre 300, 400 ve 600 lira tutarında yardım alacaklar. İlk ödeme Haziran’da…

Çocuğu olan ailelere yönelik ilk kez gerçekleşecek ”doğum yardımı” uygulaması yarın hayata geçiyor. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında çocuk sahibi olan Türk vatandaşlarına verilecek. Doğum yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar yarından itibaren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışındaki konsolosluklara başvurabilecek. 

 

HIZLI BAKIŞ : DOĞUM YARDIMI KİMLERE VERİLECEK

Hangi çocuklar için verilecek: Çocuk yardımı için yardım alınacak çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğması gerekir.

a-) İlk çocuğunuz 15 Mayıs 2015’ten sonra doğmuşsa bu ilk çocuğunuz için 300 TL doğum yardımı alacaksınız.

b-) Eğer 1. çocuğunuz var ve ikinci çocuğunuz 15 Mayıs 2015’den sonra doğmuşsa, 2. çocuğunuz için 400 TL alacaksınız.

c-) Eğer 1 ve 2  çocuğunuz 15 Mayıs 2015’ten önce doğmuşsa, ve 3, çocuğunuz 15 Mayıs 2015 sonrası doğmuşsa, yeni doğan 3. çocuğunuz için 600 TL alacaksınız.

Yardım ne kadar olacak?

Kanun kapsamında Türk vatandaşlarına canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılacak. Doğum yardımı almak isteyen vatandaşların yarından itibaren başvuruları alınacak. Başvurular aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri, sosyal hizmet merkezleri ve yurtdışında konsolosluklara yapılacak.

Kamu çalışanları ilgili kuruma başvuracak

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişiler ise başvurularını ilgili kurumlarına yapacak. ”Doğum Yardımı Sistemi”nin kamu kurum ve kuruluşlarına açılmasına yönelik iş ve işlemler tamamlanana kadar kamu kurum ve kuruluşları, personelin başvurusunu posta yoluyla ilgili il müdürlüklerine gönderecek.

İlk ödeme Haziran’da

”e-devlet” üzerinden başvuru alınması ise konuyla ilgili iş ve işlemler tamamlandıktan sonra uygulanacak. Bir defa verilecek olan doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden kişinin T.C kimlik numarasını belirtmesiyle alınabilecek. İlk doğum yardımı ödemelerinin, haziran ayında yapılması bekleniyor. 

Peki şartlar ne olacak?

Öncelikle anneye verilecekDoğum yardımı ”annenin sağ” ve ”Türk vatandaşı” olması durumunda anneye yapılacak. Bu yardım Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek.  Ödemede ”Kimlik Paylaşım Sisteminde” yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Bu kapsamda yapılan ödemeler, Bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

Kamu çalışanlarına ait düzenlemeler

Yasada, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlarla ilgili de düzenleme yer alıyor.

Aradaki fark ödenecek

Buna göre kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenecek. Kararlaştırılan tutarın bu maddeye göre yapılacak ödeme tutarından daha fazla olması halinde ise bu maddeye göre ödeme yapılmayacak.

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun 28’inci maddesi kapsamına girenler de (mavi kart sahipleri) aynı şekilde ve şartlarda doğum yardımından faydalandırılacak.

Vergi olmayacak

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilecek ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sıralamaya dahil edilecek. Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme