Diş Çürüğü Konuşmayı Etkiliyor

Çocuk
BSK Metropark Hastanesi diş hekimi Ebru Sahillioğlu Akçalı, çocuklarda diş sağlığının beslenme ve konuşma için önemli olduğunu söyledi. Akçalı, araştırmalara göre, Türkiye’de 6 yaş grubu çocukla...
EMOJİLE

BSK Metropark Hastanesi diş hekimi Ebru Sahillioğlu Akçalı, çocuklarda diş sağlığının beslenme ve konuşma için önemli olduğunu söyledi.

Akçalı, araştırmalara göre, Türkiye’de 6 yaş grubu çocukların yüzde 83’ünün dişlerinde çürük bulunduğunu, bu oranın çok yüksek olduğunu ve çocuklarda çürüklerin önüne geçmek için anne babalara büyük görev düştüğünü bildirdi. Süt dişlerinin normal dişlere oranla, daha çok organik madde içerdiği için daha hızlı çürüdüğünü anlatan Akçalı, şöyle dedi:

Çocuklar, çürüğün sıcak, soğuk, tatlı gibi erken dönem sinyallerini zamanında yorumlayamaz. Çürük, ancak iyice ilerledikten sonra fark edilir. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler, yani sorumluluk anne ve babalarındır. Anne babalar süt dişlerindeki çürükleri ‘Nasıl olsa yerine yenileri gelecek’ diyerek bazen önemsemez. Çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye ömür boyu süren sağlıklı bir gülümsemedir. Çocuklar 6-7 yaşlarına kadar yeterince etkili diş fırçalayamaz. Dişler kahvaltıdan sonra ve uykudan önce olmak üzere bir büyüğün denetiminde günde 2 kez temizlenmeli. Çocuğun florür almasını sağlayın. Çocuğunuzun atıştırması normal sınırlar dahilinde olsun."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi