Dilendirilen çocuklar sokaktan kurtarılıyor

Çocuk
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriyeli ve Türk çocukların sokaklarda, özellikle trafik ışıklarında dilencilik yapmalarına engel olmak amacıyla çalışma yürütüyor....
EMOJİLE

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriyeli ve Türk çocukların sokaklarda, özellikle trafik ışıklarında dilencilik yapmalarına engel olmak amacıyla çalışma yürütüyor.

Gaziantep Valiliğinin talimatıyla, dilenen çocuklara yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, çocukları sokaklardan uzak tutmak için düzenli olarak kent genelinde devriye geziyor.

Ekipler, dilenirken gördükleri Türk ve Suriyeli çocukların kayıtlarını aldıktan sonra ailelerine teslim ediyor.

Suriyeli ailelere, çocuklarını ikinci kez dilendirdiklerinin belirlenmesi durumunda, aile bireylerinin tamamının kampa gönderileceği yazılı olarak tebliğ ediliyor. Türk ailelere ise Kabahatler Kanunu kapsamında ceza kesiliyor ve haklarında yasal işlem başlatılıyor.

“Öncelik çocukların can güvenliğini sağlamak”

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünde görevli komiser Hüseyin Kızılçınar, yaptığı açıklamada, Suç Önleme Büro Amirliği olarak amaçlarının çocukları suça bulaşmadan kurtarmak olduğunu söyledi. 

Havaların ısınmasıyla çok sayıda çocuğun kavşaklarda, trafik ışıklarında veya sokaklarda dilenmeye başladığını ifade eden Kızılçınar, şunları kaydetti:

“Biz de ağırlıklı olarak yılbaşından bu yana ekiplerimizle bu çocukları sokaklardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Öncelikli amacımız bu çocukların can güvenliklerini sağlamak ve suçtan uzak tutmak ayrıca trafik güvenliğini sağlamak. Çocuklar kazalara neden olabiliyorlar. Özellikle Türk çocuklarını aldığımızda ilk sefer ‘bir daha olmasın’ diye aileyi uyarıyoruz. İkinci kez yine alırsak bu sefer Kabahatler Kanunu gereği ceza kesiyoruz, adli işlem de başlatılıyoruz. Suriyeli çocuklar, Türk vatandaşı olmadığı için soruşturma açılamıyor, ikinci kez yakalandıklarında tüm aile bireylerini kampa gönderiyoruz.”

Kızılçınar, yılbaşından bu yana ekiplerin 300 çocuğu kayıt altına aldığını söyledi. Çocuklardan 40’ının Türk vatandaşı olduğuna dikkati çeken Kızılçınar, ikinci kez sokakta dilencilik yaparken alınan 20 Suriyeli çocuğun da aileleriyle kampa gönderildiğini ifade etti.

Dilenen çocuk sayısında bu yıl geçen yıla göre 3-4 kat  artış olduğunu belirten Kızılçınar, şunları kaydetti:

“Yaptığımız çalışmalar caydırıcı olmaya başladı. Vatandaşlarımızdan sokakta dilenirken gördükleri çocuklara para vermemelerini ve bir şey satın almamalarını istiyoruz. Hiçbir müdahalede bulunmadan 155 Polis İmdat’ı arayarak bilgi verirlerse ekiplerimiz müdahale ederek çocukları oradan alırlar.” 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme