Dil Gelişimini Hızlandırmak İçin..

Çocuk
Çocuğu yeni yeni konuşmaya başlayan anne babaların ortak derdi: ”Çocuğumun dilini nasıl düzgün hale getirebilirim?”   Her çocuğun bu konudaki gelişimi farklı hızda olsa dahi, birkaç ö...
EMOJİLE

Çocuğu yeni yeni konuşmaya başlayan anne babaların ortak derdi: ”Çocuğumun dilini nasıl düzgün hale getirebilirim?”
 

Her çocuğun bu konudaki gelişimi farklı hızda olsa dahi, birkaç önemli noktaya dikkat ederek çocuğun dili daha hızlı ve doğru konuşmasını sağlamak mümkün.Ebeveyn olarak çocuğunuzun dil gelişimini doğru adımlarla tamamlamasına yardım etmek ileride oluşması muhtemel konuşma güçlükleri ve dil hatalarını önlemek konusunda da faydalı olacaktır. İşte bu konuda anne babalara düşen görevler:

Çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olun: Çocuğunuzla konuşmayı asla ihmal etmeyin. Anlamaz diye düşünerek onunla konuşmaktan vazgeçmeyin. Bu onun dili öğrenmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuzu çevreden soyutlamayın: Özellikle doğumdan 6 yaşa kadar olan zaman diliminde çocuğun çevresinde kendisiyle iletişim kuracak insanlar bulunmalı. Yapılan araştırmalar çevreden izole bir hayat süren çocukların ileriki yıllarda dil gelişimi konusunda büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını gösteriyor.

Dil bilgisinden önce kontekse odaklanın: Önceliğiniz düzgün dil değil, olanı doğru bir şekilde anlatma olmalıdır. Örneğin küçük kızınız , başında şapka olmayan oyuncak bebeği için : ‘’Bebek şapka’’ dedi . Siz kızınıza doğru dil bilgisiyle ‘’Bebeğin şapkası var.’’ demek yerine, var olan durumun doğrusunu anlatmalısınız. Yani ‘’Hayır bebeğin şapkası yok.’’ demelisiniz.

Müzik dil gelişimine yardımcı olacaktır: Yapılan birçok araştırma müzik dersi alan çocuklarının almayanlara göre sözel anlama ve hafızalarının daha iyi olduğunu ortaya çıkardı. Siz de dili öğretirken onun hoşuna gidecek ve yaşına uygun şarkılardan yararlanabilirsiniz.

Vücut dili ve mimiklerden faydalanın: Çocuğa konteks ve anlamı verebilmek için dili kullanın. Ama bunun yanında, vücut dili, göz teması, el hareketleri, mimikler gibi sözsüz iletişim araçlarından da faydalanın.Bu durum çocuğunuzun kullandığınız dil ile işaret ettiğiniz anlam arasında bağlantı kurmasını sağlayacaktır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme