Dikkat! Çocuğunuz Düşmesin

Çocuk
Her anne-baba çocuğunu düşmelerden ve yaralanmalardan korumanın ne kadar zor olduğunu iyi bilir. Peki bu düşmeleri önlemek için evde ve dışarıda alabileceğimiz önlemler nelerdir? Bebeklerin yürümeyi ö...
EMOJİLE

Her anne-baba çocuğunu düşmelerden ve yaralanmalardan korumanın ne kadar zor olduğunu iyi bilir. Peki bu düşmeleri önlemek için evde ve dışarıda alabileceğimiz önlemler nelerdir?

Bebeklerin yürümeyi öğrendiklerinde düşmelerini önlemek için sürekli gözetim altında olmaları gerektiğini söyleyen, Mayo Clinic uzmanları, çocuğunuzun güvenliğini sağlamak ve düşmelerden kaynaklanan yaralanmaları önlemek için yapabileceklerinizi açıklıyor:

Evde alabileceğiniz güvenlik önlemleri

Evde yüksek yerlere dikkat edin. Asla bebeğinizi yatakta, alt değiştirme masasında ya da sert bir zemin üzerinde tek başına bırakmayın. Ana kucağında ve mama sandalyesindeyken kemerini takın. Daha büyük bir çocuğun tek başına yangın merdiveninde, balkonda ya da yüksek verandalarda oynamasına izin vermeyin.

Merdivenleri temiz tutun. Dağınıklık düşme ve çelme riskini artırır. Merdivenlerin başına güvenlik çiti koyun. Pencereleri kilitli tutun ve sinekliklerin takılı olduğundan emin olun. Küçük bir çocuk 13 cm’lik açık bir pencereden geçebilir. Tüm pencerelerde sineklik olmalı, ancak sineklikler bir çocuğun dışarı düşmesini engelleyecek kadar güçlü değildir. Pencerelerin yanında ya da teras kapılarında oynamalarını engelleyin. Pencere kenarında çocuğun tırmanabileceği hiçbir şey bırakmayın.

Kaygan yüzeylere dikkat edin. Banyoda çocukların kaymasını önlemek için küvete kaymayan altlık yerleştirin. Mutfakta dökülen yiyecekleri ya da sıvıları hemen temizleyin. Kaymayan halılardan kullanın, kilimlerin, paspasların altına kaymayan kauçuklardan yerleştirin.

Özellikle evinizde merdiven bulunuyorsa, yürüteç kullanmaktan kaçının. Çocuklar yürüteçle takılıp düşebilir ya da merdivenden yuvarlanabilir.

Yaralanma risklerini azaltmak için mobilyaların sivri köşelerini yumuşak bir şeyle kaplayın.

Dışarıdayken güvenliği sağlama

Emniyet kemerlerinizi takın. Her zaman arabanın bebek koltuğunda, pusetinde mutlaka çocuğunuzun kemerlni bağlayın. Asla çocuğunuzu alışveriş arabasında gözetimsiz bırakmayın ya da sepette ayağa kalkmasına izin vermeyin.

Çocukların oyun alanlarını gözden geçirin. Ahşap, plastik ya da samandan yapılan yumuşak zeminleri tercih edin. Taş gibi ayağına takılabilecek tehlikeleri kaldırmaya çalışın ve çocuğunuz yaşına uygun aktiviteler bulun.

Yürüyen merdivenlere dikkat edin. Yürüyen merdivenlerde bebek arabalarını bırakmayın. Çocuğunuzu her zaman kucağınıza alın ya da yürürken elini tutun ve sarkan elbiselerinizin merdivene takılmamasına dikkat edin.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi