Çocuk

Çocuktaki Silah Merakı Neyin İşareti?

Oyuncak silah kullanmayı seven çocukları çevrenizde çokça görüyor ve bunun sebebini cinsiyetine bağlıyor olabilirsiniz. Fakat işin aslının tahmin ettiğimiz gibi olmadığını Pedagog Adem Güneş’in ‘Doğru Bilinen Yanlışlar’ kitabından öğreniyoruz.  “Silah..

Çocuktaki Silah Merakı Neyin İşareti?

Oyuncak silah kullanmayı seven çocukları çevrenizde çokça görüyor ve bunun sebebini cinsiyetine bağlıyor olabilirsiniz. Fakat işin aslının tahmin ettiğimiz gibi olmadığını Pedagog Adem Güneş’in ‘Doğru Bilinen Yanlışlar’ kitabından öğreniyoruz. 

“Silah hayatın belli dönemlerinde eziklik, önemsenmeme, hakaretlere uğrama gibi davranışlarla karşılaşmış çocuklar için bir imdat simididir. Silah ne kadar büyük ve korkunç olursa çocuk kendi dünyasındaki kötü-lere o kadar karşı koyacağını düşünür. Oynadığı oyunlardaki kötü insanları vurup öldürmek de ona haz verir. Bu itibarla bakınca bir uzman olarak silah kullanan çocukların dünyasında birtakım kötü insanların bulunma ihtimalini not alır ve böylesi çocukların kendi eziklik ve örselenmişliklerini oyuncak silahlarla atmaya çalıştıklarını gözlemlerim.”

Çocukları oyuncak silahlardan nasıl uzak tutabiliriz?

Eğer çocuğunuzun oyuncak silahlar-la adım adım şiddete doğru kaydığını düşünüyorsanız aşağıdaki tedbirleri almadan onun silah hevesiyle mücadeleye girişmemenizi tavsiye ederim.

-Çocuk, şiddet içeren çizgi filmlerden uzak tutulmalı.

-Teknoloji ve bilgisayar oyunlarında şiddet sıfıra indirilmeli.

-Çocuk aile içinde örselenmemeli, ezilmemeli ve ihmale uğratılmamalı.

-Aile içinde şiddet yaşanıyorsa evdeki çocuğun hatırına bu davranışlara son verilmeli. Çocuğun mahalledeki arkadaşları şiddete meraklı ya da silahla kendini ifade eden tiplerden seçilmemeli.

-Çocuğun silah merakının önüne geçebilmek için belli bir dönem, daha makul ve daha güzel oyuncaklar alınmalı. Hatta oyuncakların bazıları sosyal oyunları teşvik etmeli. (Kızma birader gibi)

-Çocuğun dünyasından oyuncak silahın çıkabilmesi için o silaha ruh veren kahramanın da dünyasından çıkması gerektiği unutulmamalı. 

aksiyon

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL