Çocukların İzledikleri Filmlere Dikkat!

Çocuk
Çizgi filmler, bilgisayar ve video oyunları özellikle çocukların vazgeçilmezi. Ancak tempolu, aksiyonlu, bol ışıklı çizgi filmler, bilgisayar oyunları ve reklamlar çocuklarda Epilepsi hastalığına yol ...
EMOJİLE

Çizgi filmler, bilgisayar ve video oyunları özellikle çocukların vazgeçilmezi.

Ancak tempolu, aksiyonlu, bol ışıklı çizgi filmler, bilgisayar oyunları ve reklamlar çocuklarda Epilepsi hastalığına yol açabiliyor.

Peki çocukları bu tehlikeden korumak mümkün mü?

Çizgi filmler ve bilgisayar oyunları, çocuklar için zaman zaman hastalık boyutuna varıyor.

Nöroloji Uzmanı Fahrettin Över,  bu oyunların çocukların ruhsal, bedensel ve akademik gelişimini olumsuz yönde etkilediği gibi, epilepsi gibi bir çok rahatsızlığı tetiklediğini belirtti.

Fahrettin Över, "Pokemon diye çizgi film çıktığı zaman piyasaya, Japonya’da bir günde yaklaşık 685 çocuk nöbet geçirme nedeniyle kliniklere başvurmuştu" dedi.

En Önemli İş Ailelere Düşüyor

Peki çocukları, bu tehlikeden korumak için neler yapılmalı?

Uzmanlar, öncelikle çocukların, yaşlarına uygun filmler izlemesi ve oyunlar oynaması gerektiğini söylüyor.

Çocuğun Ekran Karşısındaki Oturma Mesafesi ve Geçirilen Süre Önemli

 Çocukların ekran genişliğinin en az 3 katı veya daha fazla mesafede oturmaları gerektiğini söyleyen Över, "hızlı ileriye oynatma hızlı geriye sarmalarda yine bu nöbetler tetiklenebiliyor" dedi.

Bir başka önemli konu da ekran başında geçirilen süre.

Fahrettin Över sözlerini şöyle sürdürdü: "4 ve 6 yaş arasında yaklaşık 15 dakika 30 dakika arasında öneriyoruz. 7 – 10 yaş arasında 45 dakika, ergenlerde dediğimiz 10 – 15 yaş grubunda biraz daha fazla 1 saat önerebiliyoruz."

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme