Çocukları Korumak İçin Seferber Olmalıyız

Çocuk
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü (SYDGM), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Unicef işbirliğinde düzenlenen "Çocuk Yoksulluğu ile Mücadele Çalıştayı”, Niza Park Otel’d...
EMOJİLE

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü (SYDGM), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile Unicef işbirliğinde düzenlenen "Çocuk Yoksulluğu ile Mücadele Çalıştayı”, Niza Park Otel’deki açılış programıyla başladı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Dr. Sare Davutoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, çocukların menfaatlerini koruma ve geliştirmenin insanoğlunun en önemli sorumlulukları arasında bulunduğunu belirtti. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun çocukların korunması için herkesin seferber olması gerektiğine işaret eden Davutoğlu, Türkiye’nin bu konuda her türlü çabayı gösterdiğini dile getirdi. Davutoğlu, Anayasa’da 12 Eylül referandumu ardından yapılan değişikliklerle "çocuklara yönelik pozitif ayrımcılığın, eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı” hükmü ile çocuk haklarının anayasal güvence altına alındığını söyledi.

Unicef Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abu Laban, Türkiye’nin üst orta gelir düzeyinde bir ülke olduğunu belirtti. Abu Laban, ancak dünyadaki yoksul nüfusun 4’te üçünün orta ve yüksek gelir seviyesindeki ülkelerde yaşadığını hatırlatarak, bu aşamada dezavantajlı gruplara ulaşılması ve gelirlerin eşit paylaşımının önemli olduğunu vurguladı.

DPT Müsteşarlığı Sosyal Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürü Yılmaz Tuna da Türkiye’de 2006 yılı itibarıyla günlük bir doların altında yaşayan nüfusun sıfırlandığını dile getirdi. Kişi başı günlük 4,3 dolar ve altındaki gelire sahip olan nüfusun toplam nüfusa oranının 2002’de yüzde 30 iken yüzde 4’e düştüğünü anlattı.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme