Çocuklarda Suç Eğilimi

Çocuk
Arka arkaya yaşanan sosyal olaylar, terör ve şiddetle birlikte suç işleme oranlarının artması endişeleri de beraberinde getiriyor. Toplumda infial oluşturan şiddet olaylarının sorumlularının suça çok ...
EMOJİLE

Arka arkaya yaşanan sosyal olaylar, terör ve şiddetle birlikte suç işleme oranlarının artması endişeleri de beraberinde getiriyor. Toplumda infial oluşturan şiddet olaylarının sorumlularının suça çok erken yaşlarda itilmiş olması, çocuk ve gençlerin eğitimine daha çok önem verilmesi gerçeğini sürekli hatırlatıyor. 

Bu olaylara karışanların hepsi sosyal problemlerin çözümünde şiddet yanlısı ailelerden gelmiyor. Fakat çocuk ve ergenlerin çevreyle ilgili problemleri; sevgi, ilgi ve onaylanma ihtiyaçlarının uygun şekilde karşılanmaması suça itilmelerinde en önemli etkenler arasında sayılıyor.

Grup oyunlarına ilginin arttığı 10-11’li yaşlar aynı zamanda çete çağı olarak da adlandırılır. Çevresindekiler tarafından onaylanmayan genç, suç işlemekten çekinmeyen kişiler ve gruplar tarafından oldukları gibi kabul edildiklerinde kendilerini bu gruplar içinde bulur. Bu kişi ve grupların isteklerine göre cana kıyma, mala ve ırza zarar verme, bağımlılık yapan madde kullanma ve satma gibi suç kapsamındaki davranışları bile yapabilir.

Ergende sorunlar varsa ne yapmalı?

Yaşına uygun davranışlar göstermeyen, insanlara veya canlılara zarar veren, öfke kontrolü sağlayamayan, saldırgan ya da çok hayalci, içe çekilmiş, arkadaşlık kuramayan ya da doğru arkadaş seçemeyen, yaptıklarının sonuçlarını değerlendiremeyen çocuk ve ergenler mutlaka psikolojik danışmanlık almalı ve gerekirse tedavi ettirilmelidir. Anne-baba önceden çocuğuyla yeteri kadar ilgilenemediyse bire bir ilgiye daha çok önem vermeli, birlikte çocuk ve gencin sevdiği aktiviteleri yapmalı.

Doğru arkadaş için onlara yardım edin

Ergenlerin kendi aralarında kurdukları gruplar, acılarını, sıkıntılarını birbirleriyle paylaşmaları stresle başa çıkmalarını da kolaylaştırır. Arkadaşı, ergenin kendi kişiliğini yansıtan aynası gibidir. Bu dönemde ergen, hızlı bedensel, sosyal ve duygusal değişimle baş etmeye çalışırken yeni ve farklı deneyimler kazanmak ister. Bunları yaparken başkaları tarafından desteklenmek ister. Bu dönemde kurulan arkadaşlıklar, gencin kişilik oluşumu açısından son derecede önemlidir. Aile doğru arkadaş ilişkilerini teşvik etmelidir. Anne-baba ergenin arkadaşlarıyla beraber olma ihtiyacına karşı duyarlı olmalı ve bunun için fırsatlar oluşturmalıdır.

www.zaman.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi