Çocuklarda Kuruyemiş Tüketimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocuk
Kuruyemişler; içerisindeki faydalı yağ asitleri, vitamin ve ekstra bileşenler ile metabolizma gelişimine önemli katkılar sağlar. Yüksek enerji değeri ile gün içinde şekerin dengelenmesi, metabolizmanı...
EMOJİLE

Kuruyemişler; içerisindeki faydalı yağ asitleri, vitamin ve ekstra bileşenler ile metabolizma gelişimine önemli katkılar sağlar. Yüksek enerji değeri ile gün içinde şekerin dengelenmesi, metabolizmanın doğru çalışması için iyi seçenekler oluşturur. Ancak her yaş grubu ve bünye için kuruyemiş tüketimi uygun olmayabilir.

Genetik faktörler, cilt özellikleri ve iç organlardaki hassasiyetler nedeniyle bu besinlerin tüketiminde dikkatli olunması gerekir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda kuruyemiş tüketiminin başlaması için belirli tavsiyeler bulunur. Kuruyemişin türü, içerdiği maddeler ve elbette çocukların sahip oldukları metabolik özelliklere göre bu besinlerin tüketim yaşı ve alışkanlıkları şekillendirilir. Bu besinlerin tüketiminde tazelik ve doğru paketleme oldukça önemlidir. Bu nedenle Meraklılar gibi alanında uzman hizmet sunan isimleri tercih etmek, bu noktada kaliteyi size sunar.

Çocuklara Ne Zaman Kuruyemiş Verilmelidir?

Çocuklarda kuruyemiş tüketimi, katı gıdanın ilk altı ayı geçtikten sonra başlayabilir. Ancak bu aşamada hekim tavsiyesi ve gözetimi önem taşır. Bu besinler, alerjik reaksiyona neden olabilecek bileşikler içerir. Dolayısıyla çocuklara 12 aydan sonra kuruyemiş verilmeye başlanırken çeşitli değişkenler göz önünde bulundurulur. Bu değişkenler şu şekildedir:

  • Aile geçmişinde ya da genetik özelliklerde yaygın görülen besin alerjileri.
  • Ailenin diğer birinci derece üyelerinde bulunan alerjiler.
  • Nezle, egzama, döküntü ve astım gibi çeşitli rahatsızlıkların bulunup bulunmaması.
  • Bebeğin daha önceki katı gıda deneyimlerinde meydana gelen metabolik gelişmeler.

Eğer anne babada kuruyemiş alerjisi varsa, bebeğin daha önceden katı gıda deneyimlerine alerjik tepkimeler gelişmişse, nezle, egzama ya da alerjik astım gibi hastalıklar bulunuyorsa; bu besinlerin tüketimi için doktora danışılması ve bu şekilde başlanması gerekir. Bu besinlerin tüketiminde kaliteli seçimler yapmak oldukça önemlidir. Bu nedenle Meraklılar, size aradığınız kaliteyi ve özenli hizmeti sunar.

Kuruyemiş Tüketimine Nasıl Başlanmalıdır?

Kuruyemiş tüketimine başlarken, öncelikle alerjik reaksiyon gösterilen madde ya da bileşenler belirlenmelidir. Bunun ardından tepkimeye neden olan içeriklerin bulunmadığı besinler arasından seçim yapılabilir. İlk aşamada yer fıstığı gibi yüksek alerji oranlarının bulunduğu besinler değil ceviz ya da leblebi gibi seçenekler değerlendirilebilir.

Henüz yeme becerisi tam gelişmemiş bebeklere bu besinler verilirken özellikle küçük boyutlara ya da toz haline getirilmesi önemlidir. Bebeklerde kuruyemiş tüketimi önerileri şu şekildedir:

  • Ezilerek kırıntı haline getirilip yemeklere karıştırılabilir.
  • Blender gibi aletler ile smoothie ya da meyve suyu tariflerine karıştırılarak verilebilir.
  • Yulaf lapası ya da diğer mama alternatiflerine tatlandırıcı olarak koyulabilir.
  • Badem sütü gibi seçenekler değerlendirilerek sıvı olarak tüketilebilir.
  • Fındık ve fıstık ezmesi gibi sürülebilir forma getirilerek tüketilebilir.

Boğulma riski bulunmayan çocuklara bu besinler doğrudan verilebilir. Meyve ve meyve suyu ile birlikte ara öğün olarak kullanılabilecek olan kuruyemişler; kek ve kurabiye gibi lezzetli tariflere koyularak da tüketilebilir.

Çocuğunuzun Kuruyemişe Alerjisi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda kuruyemiş tüketimi oldukça faydalıdır ve alerjik durumlar olmadığı sürece desteklenmelidir. Çocuklarda bu besinlerin tüketimine karşı alerji olup olmadığının anlaşılması için belirli testler yapılır. Kimi alerjiler ciltte döküntü, kızarıklık ve hırıltılı nefes gibi sonuçlar yaratırken kimi alerjik reaksiyonlarda hayati risk taşıyan semptomlar görülebilir.

Bu besinin tüketiminden önce hekime danışılması ve alerji testleri yapılması gerekir. Tüketim sonrasında oluşan şişkinlik, hazımsızlık, ciltte döküntü ve kaşınma, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi belirtiler alerjiye işaret eder. Bu gibi durumlarda tüketilen besinin doktora bildirilmesi önem taşır.

Sağlıklı Besinler ile Büyüyen Çocuklar

Meraklılar sizin ve sevdikleriniz için en sağlıklı kuruyemiş ürünlerini geniş ürün skalasında bulundurur. Doğallığın ve lezzetin buluşma noktası olan Meraklılar, çocuklarınız için gönül rahatlığı ile seçimler yapabilmenizi sağlar. Şirket ayrıca, her çocuğun gelişme çağında ihtiyaç duyduğu kuruyemişleri ve yüzlerce farklı seçeneği uygun fiyat politikaları ile kullanıcılarına sunar.

Meraklılar, alerjik bünyeler için özel üretilen ekstratlar ve kolaylaştırıcı ürün seçenekleri ile dikkat çeker. Siz de kendiniz ve çocuğunuz için taze ve güvenilir ürünleri Meraklılar yelpazesinden alabilir, sağlıklı şekilde beslenebilirsiniz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme