Çocuklarda İştahsızlık ve yemek seçme

Çocuk
 İştahsızlık, çocuğun besini almak istemmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, bağırsak parazitleri, hastalıklar çocukta iştah kaybına neden olabilir. Okul öncesi çocuklarda yeme sorunları, b...
EMOJİLE

 İştahsızlık, çocuğun besini almak istemmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Anemi, bağırsak parazitleri, hastalıklar çocukta iştah kaybına neden olabilir. Okul öncesi çocuklarda yeme sorunları, büyük ölçüde psikolojik nedenlerle ortaya çıkar. Çünkü beslenme bu dönemde, çocuk ve ailesi arasındaki duygu alışverişini belirtmenin en iyi yoludur. Çocuk tarafından yiyeceğin reddedilmesi, anne babaya karşı kullanılan güçlü bir silahtır. Olumsuz yeme davranışının devam etmesi, ilerde bazı psikolojik sorunlara neden olur.

SEÇİCİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI

Öncelikle 3 günlük beslenme öyküsü alınır ve enerji, protein ve diğer besin öğeleri miktarları hesaplanır. Çocuklar genellikle içmeyi, yemeğe tercih ederler ve böylece kolayca doygunluk hissi duyarlar. Yemekten 1 saat önce ve yemek sırasında çocuklarının sıvı alımını kısıtlamaları önerilir. Biberon bardakla değiştirilmeğe çalışılır. Günlük süt miktarı 2 su bardağı ile sınırlıdır. Çocuğun besin seçimindeki öncelikleri dikkate alınarak farklı tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte besinler sunulur.

ÇOCUĞU BESLEMENİN PÜF NOKTALARI

Yemek porsiyonları annenin kendi ölçüsüne göre değil, çocuğun gereksinimine göre ayarlanır.

Yemek için yeterli zaman verilir. Ancak yarım saatten fazla uzamasına da izin verilmez.

Bir öğünde verilen besin reddedildiyse, tamamen farklı bir besin denenir. Onun da reddedilmesi halinde, bir sonraki öğüne kadar herhangi bir besin verilmeden beklenir.

Ara öğünlerin, küçük porsiyonlar şeklinde olmasına dikkat edilir. Aksi halde bir sonraki ana öğünün yenmesi engellenir.

Ödül olarak şeker vgibi besinlerin verilmemesine özen gösterilir.

Yiyecekler çocukların kolay yiyebileceği türden hazırlanır. Örneğin, küçük dilimlenmiş havuç, salatalık, küçük şekillenmiş köfte, sigara böreği, karikatürize edilmiş kurabiye, kek vb. besinler çocuklar tarafından kolay tüketilir.

Çocuklar anlatılanı değil, gördüklerini taklit ederek öğrenirler. Bu nedenle anne-baba ve çocuğun bakımından sorumlu diğer kişilerin olumlu yeme davranışı içinde olmaları gerekir.

Öğünlerin belirli saatlerde yapılmasına dikkat edilir.

Mailce.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme