Çocuk

Çocuklarda Burun Kanamasına Dikkat

Bir sebep yokken meydana gelen burun kanamasının ciddiye alınması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklardaki yoğun kıvamlı kanamanın tehlikeli olabileceğini söylüyor. Burun kanamasının birçok nedeni olduğunu belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun..

Çocuklarda Burun Kanamasına Dikkat

Bir sebep yokken meydana gelen burun kanamasının ciddiye alınması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuklardaki yoğun kıvamlı kanamanın tehlikeli olabileceğini söylüyor.

Burun kanamasının birçok nedeni olduğunu belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Naser Dadaşzade, kanamanın gün içinde az ama yoğun kıvamlı olması halinde mutlaka hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Aileleri endişelendiren burun kanamaları hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Dr. Naser Dadaşzade şunları söylüyor:

ÇOCUKLARDA BURUN KANAMASININ NEDENLERİ

"Buruna parmak sokulması ya da yabancı cisimler ile oluşan kanamalar.
Üst solunum yolu enfeksiyonları (sinüzit, gribal enfeksiyonlar).
Alerjik rinit, burun içi mukozasını tahriş ederek kanamaya yol açabilir.
Hipertansiyon, çocuklarda nadiren görülebilir.
Aşırı egzersiz sırasında kanama olabilir.
Travma, düşme ve çarpma sonucu oluşan kanamalardır.
Kan hastalıkları, trombosit azlığı, lösemi gibi kan hastalıkları, pıhtılaşma hormonu eksikliği.
Burun damarlarındaki problemler, kitleler.
Günde kaç defa hangi yoğunlukta kanama varsa hekime başvurulmalı?

Herhangi bir enfeksiyon veya sebep yokken meydana gelen burun kanamasının önemli olduğunu belirten Dr. Naser Dadaşzade, "Enfeksiyonlarda tedavi gerekir. Sık ama az kanama varsa acil değildir ama az fakat yoğun kanama müdahale gerektirebilir" diyor ve kanama olduğunda yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

KANAMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

"Basit kılcal damar kanamaları için fazla test yapılmasına gerek yok en azından ilkinde gerek olmayabilir. Aşırı kanamalarda ise, kanama ve pıhtılaşma faktörleri, kan sayımı yeterli olur. Burun içi muayenesi en iyi yöntemdir. Kan testleri dışında radyolojik tetkikler yardımcı olabilir. Özellikle travma hikayesi de varsa. Bazen ailenin veya hastanın hikayesinde kol ve bacaklarda morarmalar varsa sistemik bir hastalık araştırılır.

BURUN DAMARLARI YAKILIYOR

Öncelikle parmakla burunda basınç oluşturularak, iki kanattan kanama kontrol edilebilir. Kılcal damar kanamalarında koterizasyon (gümüş nitrat çubuğu ile yakma veya ileri safhalarda elektrokoter kullanmak) yeterli olur. Bazen kanama kontrolü için burun içi tamponlar kullanılabilir. Bu tamponlar artık can yakmayan ve içinden aynı zamanda nefes alınabilen yumuşak süngerimsi tamponlardır.

TEDAVİ SÜRESİ KANAMA SEBEBİNE GÖRE DEĞİŞİR

Yakma olayı bir kaç dakikada bitiyor. Tampon da fazla zaman gerektiren bir şey değil. Tamponlar 2-3 gün, ileri ve ciddi durumlarda 7 güne kadar tutulabilir. Bu vakalarda mutlaka antibiyotik ile desteklemek gerekir. Hastaya sümkürmekten ve buruna basınç uygulamaktan (hapşırık sırasında) kaçınması önerilir.

BURUN KANAMASINDA İLK YARDIM NASIL YAPILIR?

İlk yapılması gereken sakin olmaktır. Paniğe kapıldığınız takdirde birçok yapmanız gereken şey aklınıza gelmeyebilir. Burun kanamasında yapılacakları şöyle sıralamak mümkün:

Baş hafif öne eğik ve iki parmakla iki burun kanadı bastırılır.
Üç-dört dakika sonra burun lavaboda soğuk su kullanılarak hafif sümkürmeyle temizlenir.
Burun içinde oluşan pıhtılar çıkartılır. (Burun içinde kalan pıhtılar kanamayı devam ettirir.)
Tekrar buruna basarak tutulur ve kanama devam ediyorsa doktora başvurulur."

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL