Çocuklara söz dinletmenin püf noktaları

Çocuk
Uzman Pedagog Ali Çankırılı, Küçükçekmeceli ebeveynlere ‘Çocuklara Söz Geçirme Sanatı’nın inceliklerini anlattı. Bu kapsamda Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyl...
EMOJİLE

Uzman Pedagog Ali Çankırılı, Küçükçekmeceli ebeveynlere ‘Çocuklara Söz Geçirme Sanatı’nın inceliklerini anlattı.

Bu kapsamda Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye katılan Çankırılı, ebeveynlerin en çok zorlandığı konuların başında gelen çocuklara söz dinletme hakkında bilgiler verdi.

Anne-babalık için eğitim almıyoruz

Konuşmasında anne ve babaların meslek sahibi olabilmek için yıllarca çabalayıp eğitim aldıklarını kaydeden Çankırılı, ebeveyn olmak için ise hiçbir eğitim alınmadığını söyledi. Çankırılı, “Bir makineyi ya da işi bozunca onu tamir etme şansımız oluyor. Ancak bir insanı bozduğumuzda onu kolay kolay tamir edemiyoruz” diye konuştu.

Çocuklar anne ve babalarının aynasıdır

Annelerin, babaların ve öğretmenlerin çocuklara sürekli nasihat ettiklerini doğru davranışı uygulayamadıklarını da kaydeden Çankırılı, “Çocuklarda görsel zekâ ön plandadır. Bu nedenle anne ve babaların doğru davranışı yapmaları gerekiyor. Çocuklar anne ve babalarının aynası gibidir. Çocuklarında davranış bozukluğu olan anne ve babalar hatayı kendilerinde aramalı” dedi.

Ebeveynlerin çocuklarına söz geçirebilmek için sürekli konuşmak, tehdit etmek gibi her türlü yola başvurmalarına rağmen başarılı olamadıklarının da altını çizen Çankırılı, bunun sebebini ailelerin yaptırım uygulayamamasına bağladı.

Çocuğa ceza yerine mola verin

Çocuk yetiştirmede ceza vermek yerine anne ve babanın sinirlenmeden çocuğa davranışının sonucunu seçtirmesi gerektiğini de ifade eden Çankırılı, “Kardeşiyle sürekli kavga eden ve kardeşine vuran bir çocuğa siz bir müddet mola uygulamalısınız. Kardeşinden uzaklaştırıp mağdur olan kardeşle ilgilenmelisiniz. Tabiî ki sinirlenmeden bağırıp çağırmadan bunu yapmalısınız ki çocuk ceza değil bir mola olduğunu anlasın. Süre dolduğunda da çocuğa yaptığı davranışın yanlış olduğunu tekrar anlatmaya gerek yok. Zaten o çocuk o molayla yaptığı davranışın yanlışlığını anladı.” dedi.

Onlara şans verin

Anne ve babaların yemek yeme, ders çalışma gibi konularda çocuklara baskı ve dayatma yaptıklarını ya da çocukların sorumluluklarını üstlendiklerini kaydeden Çankırılı, çocuğa tek başına karar verme ve kendi sorumluluğunu alma şansı verilmesi gerektiğini söyledi. Çankırılı program sonunda ise katılımcıların sorularını yanıtladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme