Çocuklara Sorumluluklarını Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuk
Evin temiz tutulmasında aile üyelerinin hepsine bir görev düşerse, eviniz her zaman temiz ve düzenli olur. Bu nedenle çocuklarınızı da bu görevlere küçük yaşta alıştırmalısınız. Peki bu işi çocuklarla...
EMOJİLE

Evin temiz tutulmasında aile üyelerinin hepsine bir görev düşerse, eviniz her zaman temiz ve düzenli olur. Bu nedenle çocuklarınızı da bu görevlere küçük yaşta alıştırmalısınız. Peki bu işi çocuklarla birlikte nasıl yaparız?

Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, çocuklar büyük bir karışıklığı temizlemede kolayca sıkılırlar. Onlara iş yaptırırken öncelikle küçük işlerden başlarsanız ve "Tüm arabalarını bu kutuya at" gibi basit emirler verirseniz işiniz kolaylaşır. Çocuklarınızın yaşı büyüdükçe sorumluluklarını artırın, onlara yapacakları işi seçmelerine imkan tanıyın. Günlük ev işlerinizi ceza ya da ödül olarak kullanmayın.

Birçok aile evin temizliği ve toplanmasıyla ilgili hep birlikte çalışır. Daha sonra da eğlenceli şeyler planlarlar ya da dışarı çıkarlar. Bunu hep birlikte düzenli olarak yapın. Bu işleri çocuklarınız küçükken yapmaya başlayın ve bunları sürekli aksatmadan uygulayın.

Çocuklarınızın evin temizliği için gösterdiği çabayı önemseyin, onları takdir edin ve duygularınızı açıkça söyleyin. Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar verin. İşte çocuklarınızı yaşına uygun olarak üstlenebilecekleri sorumluluklar:

2-4 yaş arası:

– Çorapları toplamak,

– Bıçak hariç sofra takımını toplamak,

– Çöpü kapının önüne çıkarmak,

– Oyuncakları kutusuna koymak.

5-7 yaş arası:

– Yemekten sonra masayı silmek,

– Kirli çamaşırları toplamak,

– Yatağını yapmak.

8-10 yaş arası:

– Evi süpürmek,

– Toz almak,

– Banyoyu temizlemek,

– Yıkanmış çamaşırları katlamak.

10-12 yaş arası:

– Çamaşırları ayırıp makinede yıkamak,

– Küçük ev işleri yapmak,

– Yemek planı yapmak,

12 yaş ve üzeri:

– Ütü yapmak,

– Araba yıkamaya yardım etmek,

– Market alışverişine ve yemek hazırlamaya yardım etmek.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme