Çocuklara Güvenli İnternet İçin 7 Öneri

Çocuk
  İnternetin sınırsız içeriğe sahip olması ebeveynleri rahatsız ediyor, korkutuyor. Çocukların çok kolay bir şekilde zararlı içerik taşıyan sitelere erişebileceği ortam olan interneti güvenli hal...
EMOJİLE

 
İnternetin sınırsız içeriğe sahip olması ebeveynleri rahatsız ediyor, korkutuyor.

Çocukların çok kolay bir şekilde zararlı içerik taşıyan sitelere erişebileceği ortam olan interneti güvenli hale getirmek mümkün…

Anne ve babalar çocuklarınızı internetin zararlarından korumak istiyorsanız bu önerilerimi muhakka dikkate alın..

1. Uyanık olun ve çocuğunuzun internet bağlantılarını kontrol altında tutun. Bir parola belirleyerek çocuğunuzun sadece sizin gözetiminizde olabileceği saatlerde internete girmesine izin verin. Bilgisayar kullanımı ile ilgili kesin kurallar belirleyin. 

2. Çocuklarınızı internet gizliliğinin önemi hakkında bilgilendirin. İnternette ve sosyal ağlarda hiçbir zaman kişisel bilgilerini paylaşmamaları gerektiğini iyice anlamalarını sağlayın. 

3. Web kameranızı kontrol altında tutun, saldırganlar tarafından kötü amaçlarla kullanılırlar. Kullanmadığınız zamanlarda kamerayı kapatın hatta fişini çekin. İnternette siz fark etmeden kameranızı kullanan zararlı yazılımlar mevcut. Çocukların kamerayı yalnızca sizin gözetiminizde ve arkadaşları ya da aile bireyleri ile görüşürken kullanmalarını sağlayın.

4. Güncel bir Antivirüs ve güvenlik yazılımı kullanın. Bunlar, zararlı yazılım bulaştırma riski olan web sitelerini otomatik olarak engelliyor. Ayrıca aileler, 20 değişik kategorideki web sitelerine erişimi engelleyebiliyor.

5. İnternet tarayıcınızın tarama geçmişini inceleyin. Geçmiş silinmiş ise çocuğunuzla bir konuşma yapma vakti gelmiş demektir. 

6. Facebook üzerinde çocuğunuz ya da siz duvarınızı, haber kaynağınızı "Herkes" ya da "Arkadaşlarımın Arkadaşları" ile paylaşıyorsanız zaten baştan kaybetmişsiniz demektir. Kullanıcılardan biri dikkatsiz bir şekilde zararlı bir uygulama çalıştırdığı anda kişisel bilgilerinizi tüm dünyaya açabilir. 

7. İnternette paylaşılan hiçbir bilgi kaybolmaz. Bir fotoğrafı sildiğinizde hatta tüm hesabınızı kapattığınızda tüm verinizi otomatik olarak sildiğinizi zannetmeyin. Resimler veya kişisel bilgiler çoktan başka birinin bilgisayarına kaydedilmiş olabilir. Çocuklar ve aileleri, hangi resim ve bilgilerin internete koyulacağını iki defa düşünmelidirler. 

Haberler.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme