Çocuklar televizyon izlemese kitap okurdu

Çocuk
Sadık Canlar İnsan ve Hayat dergisinde kaleme aldığı “TV’siz Evler” isimli yazısında Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine yer verdi. Ülkemizde “televizyon izlenmese ne yapardınız” sorusuna büyük o...
EMOJİLE

Sadık Canlar İnsan ve Hayat dergisinde kaleme aldığı “TV’siz Evler” isimli yazısında Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine yer verdi. Ülkemizde “televizyon izlenmese ne yapardınız” sorusuna büyük oranda “kitap okurduk” cevabının verildiğini kaydetti. Özellikle çocuklara dikkat çeken Canlar, “İstatistikler yapılırken belki size sorulmadı, bütün bu sayılar genelin özetidir. Siz aileniz arasında bir istatistik yaparsanız, kendi gerçek değerlerinize ulaşabilirsiniz. TV’nin hayatınıza ne kadar müdahale ettiğini rahatlıkla göreceksiniz.” dedi.
Televizyonu Elektronik Çocuk Bakıcısı Olarak Kullanmayın!
Dünyadaki bütün çocukların televizyona bağımlı olduğu müddetçe onu şekillendirici ve hipnoz edici bir kutu olarak göreceklerini belirtti.  Canlar, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bütün eğitimciler, pedagoglar ve uzmanlar başarılması mümkün bir tedbir üzerinde müttefikler. Televizyonu bir elektronik çocuk bakıcısı olarak kullanmayın, aile ile birlikte hareket edin ve kendinizi işin içine dâhil edin. Televizyon sadece bir eşya, ona karşı sesinizi yükseltin ya da onun sesini kısın. Daha da olmadı fişini çekin.”
Çocuğunuzu Hayata Kitapla Hazırlayın
Çocukların televizyon izleyerek hayata hazırlanamayacaklarını da ekleyen Canlar “Çocuklar televizyon karşısında, sınıfta olduklarından daha çok vakit geçiriyorlar. Çocukların televizyonun açık olduğu evlerde okumayı öğrenmesi, TV olmayan evlere göre daha güç. TV’ler sizin çocuğunuzu hayata hazırlamaz. Onları okuma yazma öğrendikleri zaman kitap okutarak hayata hazırlayın” dedi.
İşte TÜİK’ten Alınan Veriler
İnsan ve Hayat dergisinde  Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan sayısal verileri yayınlayan Sadık Canlar bunları şu şekilde sıraladı:
“Ülkemizde bulunan çocukların yüzde 58,4’ünün kendine ait odası var ve bunların yüzde 29,9’ünün odasında televizyon bulunuyor. Ayrıca Türkiye’de evlerin yüzde 40’ında birden fazla televizyon bulunuyor. Televizyon izleme sebepleri arasında yüzde 21’lik bir kısmın yapacak başka bir şey bulamadıkları için izlediklerini belirttiler. Çocuklara sorulan ‘televizyon izlemeseydiniz ne yapardınız” sorusuna ise çocukların yüzde 63,3’ü kitap okumak, yüzde 41,1’i ders çalışmak, yüzde 39,7’si oyun oynamak cevaplarını verdiler.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme