Çocuklar ‘İyi Uykular’ı Sevdi

Çocuk
Her anne baba çocuklarının ‘erken yatma’ alışkanlığı olsun ister. Ne var ki çocuklar sevdiği programı izlemek için gece yarılarına kadar televizyon karşısında oturur. Bu sorunu çözmek için...
EMOJİLE

Her anne baba çocuklarının ‘erken yatma’ alışkanlığı olsun ister. Ne var ki çocuklar sevdiği programı izlemek için gece yarılarına kadar televizyon karşısında oturur. Bu sorunu çözmek için harekete geçen RTÜK’ün ‘İyi Uykular Çocuklar’ projesi sonuç verdi.

Okulöncesi ve ilköğretim çağı çocuklarına akşamları erken yatma alışkanlığının kazandırılması için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından hazırlanan ‘İyi Uykular Çocuklar Projesi’ anne ve babalardan tam not aldı. RTÜK’e gelen mektuplara göre, uygulamadan memnun kaldığını ifade eden ebeveynler, film ve animasyonların yayına devam etmesini ve her televizyon kanalında bunların aynı anda gösterilmesi konusunda hassas olunmasını talep ediyor.

Öyle ki anne-babalar bu uygulamaya ek olarak çocukların yatmadan önce dişlerini fırçalaması konusunun da hazırlanan mesajların içeriğinde olmasını istiyor. Proje kapsamında şu ana kadar üç animasyon canlandırmasının yanı sıra uykunun çocuklar için önemini anlatan dört spot film yayınlandı. Spot filmlerde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eski milli basketbolcu İbrahim Kutluay, tiyatro sanatçısı Metin Akpınar ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem, çocuklara uykunun önemine dair mesajlar verecek. Uzun ve yorucu bir günün ardından çocuklar için uykunun hak edilen bir ödül olduğu, büyüme hormonunun en fazla uykudayken salgılandığı vurgulanıyor. Anne ve babalara ise, çocuklarını akşam erken yatırmaları ve onları uykudan mahrum bırakmamaları gerektiği hatırlatılıyor.

Akşamları saat 21.30’dan itibaren çocukların uyku saatinin geldiğini hatırlatan çizgi animasyonlar, birçok televizyon kanalında yayınlanıyor. Yayın kuruluşlarına kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla, bant reklam formunda hazırlanıyor ve ses kullanılmıyor. Ancak, "Çocuklarım artık ekranda bu animasyonu görmeden uyumuyor." diyen anne-babaların çoğu bu uygulamanın sesli şekilde yayınlanmasından yana. Çünkü bunun daha da etkili olacağını düşünüyorlar.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme