Çocuklar Görmesin!..

Çocuk
Bazı anne-babalar, dine ait bir emrin nasıl yerine getirildiğini çocuklarının da görmesini ister. Bir kısım ebeveyn de erken yaşta kurban kesimine şahit olan çocukların ruh sağlığının zedeleneceğini d...
EMOJİLE

Bazı anne-babalar, dine ait bir emrin nasıl yerine getirildiğini çocuklarının da görmesini ister. Bir kısım ebeveyn de erken yaşta kurban kesimine şahit olan çocukların ruh sağlığının zedeleneceğini düşünür.

Bu düşünceye sahip olanların akıllarındaki ikinci soru "Çocuklar kaç yaşından sonra kurban kesimini görebilir?" şeklindedir.

Bir çocuğun, bir canlının ölüm anına ve hatta kesilerek kurban edilmesi anına şahit olabilmesi için belirli duygusal ve zihinsel gelişim süreçlerinin tamamlanmış olması gerekir. Buna göre, ancak 12 yaşından büyük çocukların kurban kesim anına şahit olabileceğini görmekteyiz.

Bu yaştan küçük çocukların kurbanın kesimini bizzat görmesi ruh sağlığı açısından doğru değildir. Burada dikkat edilecek husus şudur: 12 yaşından küçük çocuklar, kesilmiş olan hayvanı "et olarak görmelidir". Kesilmiş kurbanın etleri ayıklanırken, pişirilmek üzere ayrıştırılırken 12 yaşından küçük çocukların görmesinde bir mahsur yoktur. 

Ancak bunda da çok dikkat edilmesi gereken bir mesele var: Kesilmiş olan kurbanın baş kısmı, henüz derisi yüzülmemiş ayakları gibi, kurbanı et olarak değil de, bir canlı olarak ya da hâlâ bir hayvan olarak algılatabilecek uzuvlarını kurban kesildikten sonra dahi 12 yaşından küçük çocukların görmemesi, incelememesi, izlememesi gerekir.

Çocuğun, kesilmiş bir hayvanın başına, gözlerine veya ayaklarına bakıp, o hayvana karşı duygusal yakınlık kurmasına izin verilmemelidir. Eğer bu yaştaki bir çocuk kurbana karşı duygusal yakınlık kurar ise o hayvanı kesenlere karşı kızgınlık, isyan, öfke ve nefret oluşabilir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi