Çocuk neden yalan söyler!

Çocuk
Yalan söylemek, korku duyulan anlarda yetişkinlerin kendilerini korumak için geliştirdikleri bir davranış gibi görünse de, benzer nedenlerle çocuklar da yalan söyleyebiliyor. Akşam’da yer alan h...
EMOJİLE

Yalan söylemek, korku duyulan anlarda yetişkinlerin kendilerini korumak için geliştirdikleri bir davranış gibi görünse de, benzer nedenlerle çocuklar da yalan söyleyebiliyor.

Akşam’da yer alan habere göre; aile içindeki yetişkinlerin veya yakın çevredeki bireylerin yalan söylüyor olması, çocukların davranışlarını da doğrudan etkiler. Çünkü özellikle de okul öncesi dönemde çocuklar, çevrelerindeki büyüklerini (en çok da anne babalarını) rol model alır. Anne veya babanın yalan söylemesi, yalan davranışını çocuğun gözünde yapılabilir kılar. Yetişkinler gibi çocuklar da zor durumda kaldıklarında, kendilerini mevcut durumdan kurtarmak için yalan söyleme eğilimi gösterir.   

ENGELLEYİN! 

– Çocuklarda yalan söyleme davranışını engellemek için, öncelikle çocuğu yalana teşvik eden durumların ortadan kaldırılması gerekir.  

– Anne babanın güven vermeyen, tutarsız davranışları çocukların davranışlarına da olumsuz olarak yansır. 

– Çocuklara yalan söylemenin yanlış olduğu sözlü olarak yapıcı bir tavırla anlatılmalıdır. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme