Çocuk

Çocuk nasıl beslenmeli?

Serda Kıvılcım’ın Bugün gazetesindeki haberine göre; Diyetisyen Elvan Odabaşı  Kanar, “Bir anne olarak şunu hatırlatmak isterim, bizler çocuklarımızın geleceğini besliyoruz. Lütfen onlara ihtiyacından fazla besin vermeyin uyarısında bulundu. Çocuğun doğru beslenmesinde..

Çocuk nasıl beslenmeli?

Serda Kıvılcım’ın Bugün gazetesindeki haberine göre; Diyetisyen Elvan Odabaşı  Kanar, “Bir anne olarak şunu hatırlatmak isterim, bizler çocuklarımızın geleceğini besliyoruz. Lütfen onlara ihtiyacından fazla besin vermeyin uyarısında bulundu.

Çocuğun doğru beslenmesinde bu detaylara dikkat

Beslenme, çocukların sağlığını, dolayısıyla tüm hayatını etkileyen en önemli konu. “Çocuğumuzun beslenmesinde dengeyi kurmak biz annelerin işi! Onların tükettiği her doğru ve yeterli besin sağlıklı bir yetişkin olmaları için oldukça önemli” diyen Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar, 2-6 yaş grubuna yö-nelik hazırlanmış besin piramidiyle çocuk beslemesini aktardı.

Çocuk Beslenme Piramidi ABD Tarım Bakanlığı tarafından 2 ila 6 yaş arasındaki çocuklarda sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek üzere tasarlanan ve günlük yiyecek seçimlerine yönelik genel bir rehber. Bu rehbere göre çocuklara verilebilecek beslenme önerilerini şöyle:

Sağlıklı kahvaltı alternatifleri

-Haşlanmış yumurta, az yağlı beyaz peynir, tam tahıllı ekmek, mevsim sebzeleri ve meyveleri.

-200 ml az yağlı süt ile hazırlanmış kahvaltılık gevrek.

-Sebzeli omlet ve yanında tüketeceği tam tahıllı ekmek.

-Yeşillikler ile birlikte az yağlı peynirden hazırlanan tost ya da sandviç.

Dengeli bir tabak

Öğle ve akşam yemeklerinde tabağını dörde bölerek öğününü dengeleyin. Protein kaynağı sebzeler, tam tahıllar, süt ve süt ürünlerini içeren tabak oluşturun.

Ara öğünler çocuğunuz için de önemli

Çocuğunuzun beslenmesi günde 3 ana öğün ve 2 besleyici ara öğünden oluşmalı. ve kilo yönetimi için önemli. Sağlıklı ara öğün atıştırmalıkları olarak süt, yoğurt, ayran, taze meyveler, kuru yemişler ya da ev yapımı sağlıklı kekler öneririm.

Bunları yapmayın!

Çocukların beslenmesindeki 4 tip hatalı davranıştan lütfen uzak durun!

*Ödüllendirici tip beslenme

*Keyif aracı olarak beslenme

*Ceza aracı olarak beslenme

*Suçlu hissettirme aracı olarak beslenme.

Tuza dikkat!

Tuz ve şekeri mutlaka sınırlandırın! 1 yaşından önce kesinlikle tükettirmeyin, 1 yaşından sonra iyotlu tuz formunda ve ölçülü planlanmalı. Katı değil, zeytinyağı ya da kaliteli yağ örüntüsüne sahip kuru ye-mişleri tercih edin. Lezzetini artırmak için taze ya da kuru meyvelerden yardım alabilirsiniz.

Karbonhidrat kaynaklarını unutmayın

Çocuğunuz için tam tahıllı ekmekleri tercih edin. Bulgur, esmer pirinç, makarna, patates, havuç gibi sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeli.

Balıktaki Omega-3 bilişsel performansını artırır

Çocuklar haftada 2-3 porsiyon balık tüketmeli. Eğer bu tüketimi çocuğunuz sağlayamıyorsa her gün bir kapsül balık yağı desteği kullanın. Omega-3 çocuklarınızın bilişsel performansını, matematik zeka-sını ve okuma-yazma becerisini artırır.

Olmazsa olmazlar: Demir, çinko, D ve A vitamini

Büyüme ve gelişmede önemli yere sahip olan demir, çinko, D ve A vitamini kaynaklarını eksik etme-yin. Beslenmesi ile karşılayamadığınız durumlarda vitamin ve mineral desteklerine başvurun.

Sütünü ihmal etmeyin

Çocuklarınız 2-3 yaşından sonra tam yağlı süt yerine yağsız süt veya yüzde 2 daha az yağlı süt içme-ye başlayabilirler. Günlük 3-4 porsiyon az yağlı süt ve süt ürünü tüketmelerine özen gösterin.

Su tüketimini aksatmayın

Bu yaş grubunda fiziksel aktivite fazla olduğundan dokuların büyümesi için su şart! Okul çantasından suyu eksik etmeyin evde de su içirin.

Gazlı, yağlı, şekerli yiyeceklerin hiçbir faydası yok!

Gazlı, şekerli içeceklerin ve aşırı yağlı, şekerli atıştırmalıkların çocuklarınızın beslenmesinde hiç yeri olmadığı için evde bulundurmayın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL