Çocuk Koltuğuna Dikkat!..

Çocuk
Türkiye yarından itibaren, yeni bir uygulamayla karşı karşıya. 150 cm’den kısa ve 36 kg’dan az kiloya sahip çocuklar otomobillerin arka koltuğunda özel araç koltuğuyla seyahat etmek zorund...
EMOJİLE

Türkiye yarından itibaren, yeni bir uygulamayla karşı karşıya. 150 cm’den kısa ve 36 kg’dan az kiloya sahip çocuklar otomobillerin arka koltuğunda özel araç koltuğuyla seyahat etmek zorunda olacak. Polis, kurala uymayanlara 55 TL ceza kesecek.

Zaman gazetesinden Yasin Kılıç’ın haberine göre, Karayolları Trafik Yönetmeliği‘nde gerçekleştirilen düzenleme sonrası zorunlu hale gelen çocuk koltuğu uygulaması, vatandaşın kafasını karıştırmış durumda. Zira yasada çocuklar için bir yaş sınırlaması yerine koltuk kullanımı için boy ve kilo standartları belirlendi. 9 Haziran 2008’de Resmî Gazete‘de yayımlanan ve 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesindeki değişikliğe göre, araçlarda 150 santimetreden kısa ve 36 kilogramın altındaki çocuklar için ağırlığına uygun ‘çocuk bağlama sistemleri’nin kullanılması zorunlu oluyor. Kurala uymayanlara trafik polisleri 55 TL para cezası kesecek. Emekli emniyet müdürlerinden doktorlara kadar birçok uzman, yeni uygulamanın ceza kesmek yerine bilinçlendirme kampanyaları ile anlatılması gerektiğini belirtiyor.

Türkiye Emekli Emniyet Müdürleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı emekli 1. Sınıf Emniyet Müdürü Yalçın Çakıcı, yönetmelikteki amacın çocukların güvenli bir şekilde yolculuk yapmasının sağlanması olduğunu belirtiyor. Trafikte uygulanacak çocuk koltuğu uygulamasının yararlı olacağına inandığını ifade eden Çakıcı, "Çocuklarımız için konulmuş güvenlik önlemleri zaman içerisinde oturacaktır. Çocukların özel koltukta oturarak seyahat etmesinde yarar var. Bu yönetmeliğin gerekliliğine inanıyorum. Yönetmelikteki amacın kamuoyuna hizmet amaçlı olması gerek." diye konuştu. Avrupa ülkelerinde zorunlu olan çocuk koltuğu uygulamasının ülkemizde yeni bir konu olduğuna değinen Çakıcı, "Bu nedenle ilk etapta vatandaşların bilgilenmesi ve bilinçlenmesi gerekiyor. Bu konunun tamamen vatandaşın kendi güvenliği ile ilgili olduğu anlatılmalı. Uygulamanın kabulü zaman alacaktır. Ama ilk etapta ceza yerine vatandaşa konunun teferruatı ile anlatılması gerek." açıklamasında bulundu.

10 yaşın altındaki çocukları etkileyecek

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Doktor Talha Akil, 10 yaşın altındaki tüm çocukların araçlarda arka tarafta ve özel koltuklarda seyahat etmesi gerektiğini dile getirdi. Bebeklerin 1 yaşına kadarki sürede anne kucağında arabanın arka tarafına bakacak şekilde oturtulmaları gerektiğini belirten Akil, "9-18,5 kg ya da 1-4 yaş arasındaki çocuklar için hareketli çocuk koltukları kullanılmalı, otomobil koltuğunun yönü otomobilin önüne doğru dönük olmalıdır. Otomobil koltuğu, başı yanlardan desteklemeli. 4-8 yaşındaki ve 28-30 kg’a kadar olan çocuklarda henüz emniyet kemeri kullanmaya hazır olmayan çocuklar için destek koltukları kullanılmalıdır. 30 kg üstünde olan çocuklar emniyet kemeri kullanabilir." diye konuştu.

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi AK Parti Yozgat Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Osman Coşkun ise bilimsel verilerin emniyet kemeri olmadan gerçekleşen kazalarda yaşanan ölüm oranlarının diğerlerine nazaran artış gösterdiğini kaydetti. Yönetmeliğin vatandaşa kesinlikle çocukların güvenliği için çıkarıldığını anlatmak gerektiğini belirten Coşkun, "8 çocuğum var ve aracıma koltuk yerleştirme konusunda sorun yaşıyorum. Bu konuda vatandaşların hızla bilinçlendirilip bu uygulamanın gerekliliğini anlatmalıyız." şeklinde konuştu.

Çocukların kilolarına göre koltuk için uzman önerileri:

  • 0-12 aylık (0-9 kg) bebekler için yapılmış olan ana kucağı modeli tercih ediliyor. Arka koltuğa, bebeğin yüzü arka cama bakacak şekilde yerleştiriliyor.
  • 4 yaşına kadar (10-18 kg) hareketli çocuk güvenlik koltukları kullanılmalı. Bunlar arka koltuğa öne bakacak şekilde monte edilebilir. Çocuk mümkün olduğu kadar uzun süre, 0-12 aylık dönemde olduğu gibi, oto koltuğunda yüzü arkaya bakacak şekilde seyahat etmeli.
  • 4-10 arasında (15-36 kg arası) çocuk, boy ve kilo olarak hareketli koltukları kullanamayacaktır ve henüz emniyet kemeri de kullanmaya hazır olmadığından yükseltici çocuk güvenlikli oto koltukları kullanılmalı.

Emniyet kemeri 10 yaşından sonra takılmalı.

Avrupa Birliği (AB) standartlarına uyum çerçevesinde 1 Haziran’dan itibaren otomobillerde çocuk koltuğu zorunlu hale geliyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen düzenleme ile çocuklar için yaş sınırlaması yerine koltuk kullanımı için boy ve kilo standartları belirlendi. Buna göre, 150 cm’den kısa ve 36 kg’dan az kiloya sahip çocuklar otomobillerin arka koltuğunda özel araç koltuğuyla seyahat etmek zorunda olacak. Polis, kurala uymayanlara 55 TL ceza kesecek. Uygulamanın yararlı olduğuna dikkat çeken uzmanlar ise vatandaşa cezadan önce bilgilendirme yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Doktor Talha Akil, 10 yaşın altındaki tüm çocukların araçlarda arka tarafta ve özel koltuklarda seyahat etmesi gerektiğini söylüyor.  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme