‘Çocuk Kendini Korumayı Öğrenmeli’

Çocuk
İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlem Özcan, klinik değerlendirmelerine göre istismarın fiziksel, cinsel, duygusal ve ihmal şeklinde ortaya çıktığını...
EMOJİLE

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlem Özcan, klinik değerlendirmelerine göre istismarın fiziksel, cinsel, duygusal ve ihmal şeklinde ortaya çıktığını belirterek, çocuğun hayata bakış  açısını sarstığı gibi kimliğinin bütünleşmesini de engellediğini söyledi.

İstismara uğramış bir çocuğun ileriki zamanlarda her türlü ruhsal belirtiyle karşı karşıya geleceğini dile getiren Özcan, "Büyük travmalara neden olan istismarların engellenmesi için önleme eğitimlerinin yapılması gerekiyor" dedi.

Toplum içinde kız çocuklarının istismara uğrama potansiyelinin yüksek olduğunun düşünüldüğünü anlatan Özcan, "Bu yanlış bir inanıştır. Rakamlara baktığımızda kız çocuklarının olduğu kadar erkek çocuklarının da istismara uğradığı görülüyor" dedi.

MEDYA DA OLUMSUZ ETKİLİYOR

Son zamanlarda bu tür hastaların sayısında artış yaşanmasını çocuğa bakanların ruhsal tutumlarından, ekonomik ve sosyal durumlarına kadar pek çok faktörün etkilediğini kaydeden Özcan, medyada bu tür olayların yer almasının ve işleniş  tarzının da durumu olumsuz etkilediğini kaydetti.

AİLELERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Cinsel istismarın önlenmesi amacıyla ailenin çocuğa kendini nasıl koruyacağını ve böyle bir durum karşısında neler yapabileceğini öğretmesinin önemli olduğunu anlatan Özcan, "Çocuk bu konuda kendine güvenirse ve kendini güçlü hissederse  ailenin de bu kadar çok kuşkucu ve şüpheci olmasına gerek kalmayacaktır" dedi.

Özcan, bu konuda aileleri büyük iş düştüğünü belirterek, "Ailenin de bilgili olması gerekiyor. Korkutmadan, korkunç senaryolar üretmeyecek şekilde çocuğa bilgi vermelidir. Dolayısıyla bu durum karşısında uzmanlarımıza iş düşüyor. Sorunun  çözüme kavuşturulabilmesi için önleyici uygulamaların bir an önce yaygınlaştırılması gerekiyor" diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme