Çocuk

Çocuk Evin Aynasıdır

Çocuklarda söz dinlememe, inatçılık, yalan ve saldırganlık gibi olumsuz davranışlar ailedeki aksaklıklardan kaynaklanıyor. Ebeveynlere çocuklarına örnek olmalarını tavsiye eden Bahar Hastanesi Uzman Klinik Psikologu Vildan Kavak, çocuklarla inatlaşılmamasını öneriyor. Anne..

Çocuk Evin Aynasıdır

Çocuklarda söz dinlememe, inatçılık, yalan ve saldırganlık gibi olumsuz davranışlar ailedeki aksaklıklardan kaynaklanıyor.

Ebeveynlere çocuklarına örnek olmalarını tavsiye eden Bahar Hastanesi Uzman Klinik Psikologu Vildan Kavak, çocuklarla inatlaşılmamasını öneriyor.

Anne babaların çoğu zaman çocuklarından uslu durup, istenilen şekilde davranmalarını beklediklerini anlatan Vildan Kavak, "Çocuklar anne babaların bu beklentilerine cevap vermediğinde ise uzun, mantıklı açıklamalar yapılır. Çocuğa gerekli konuşma yapılsa da, çocuk kendini ‘tamam mı?’ dışında her şeye kapatır. Anne baba iyi iletişim kurup, gerekli mesajı verdiğini düşünürken üzerine konuşulan davranış problemlerinin tekrar yaşandığını gözlemler." dedi.

Anne, baba ve çocuklar arasında ciddi sorunlara yol açan davranış problemleri üzerinde duran Kavak, ebeveynler tarafından duyulup anlaşılmayan çocukların fark edilmek için, içe kapanma, yalan söyleme, hırsızlık, alt ıslatma, saldırganlık ve inatçılık gibi farklı davranış sorunları göstereceğini aktardı.

Anne-babaların öncelikle çocukla ilgili nerede hata yaptıkları ve çocuğun sorunlarının büyümeden ilgilenilmesi gerektiğini anlatan Kavak, olumsuz davranışların nedenlerini ise şöyle sıraladı: "İlgi görmek, güç çatışması, intikam duygusu, yetersizlik duygusu."

Psikolog Vildan Kavak, olumsuz davranışların ortadan kaldırılması için ise şu önerilerde bulundu: "Disipline edin, beklentilerinizi net olarak iletin, kararlı olun, tutarlı olun, sabırlı olun, evde sevgi gösterin, karşılıklı saygı gösterin, aktif dinleyin, güven hissettirin, övücü olun, zaman ayırın, egzersiz yaptırın."

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL