Çocuk

Çocuk eğitimi

Çocuklarına yönelik maddi yönde bir engelle karşılaşmaları için önlemler alan anne ve babaların bu davranışının, çocuğun kişilik gelişiminde olumsuzluklara yol açabildiği bildirildi. Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi görevlisi..

Çocuk eğitimi

Çocuklarına yönelik maddi yönde bir engelle karşılaşmaları için önlemler alan anne ve babaların bu davranışının, çocuğun kişilik gelişiminde olumsuzluklara yol açabildiği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğrenci Psikolojik Danışma Merkezi görevlisi Dr. Selahattin Avşaroğlu, günümüz ailelerinin çocuğun geleceğine yönelik olarak yaptığı şeyler daha çok onların maddi yönde bir engelle karşılaşmamalarına ilişkin önlemler olduğunu belirterek, “Bu tip ebeveynler, bu davranışlarıyla çocuğun kişilik gelişiminde olumsuzluklara yol açabiliyor. Bu nedenle ailelerin çocuk sahibi olmadan önce kendilerine sormaları gereken temel soru, ‘biz psikolojik ana-baba özelliğine sahip miyiz. Bunun için ne düzeydeyiz?’ olmalıdır. Bu farkında olma düzeyi, yaşamlarına daha sağlıklı bir aile ortamı ve kurumu şeklinde karşılarına çıkacaktır.”

Ana-babaların çocuklarına yönelik tutumlarını belirlemede çocuğun bütün yönleriyle tanınması, güçlü ve zayıf yönlerinin bilinmesi, çocuğun özelliği ne olursa olsun onu benimsemesi gerektiğini vurgulayan Avşaroğlu, aile içi kavga ve münakaşaların olmaması, kaygının bulaşıcı bir özellik taşıdığının bilinmesinin şart olduğunu kaydetti.
Aile kaygılı ise çocuğun da kaygılı olma ihtimalinin yüksek olacağını dile getiren Avşaroğlu, ailenin suçluluk duygusunu ortadan kaldırması ve çocuğa hem psikolojik davranış hem de sosyal yönden bir model olması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL