Çocuk

Çocuğunuzun sırt çantasına dikkat edin!

Okul çantası ağırlığının çocukların kilosunun yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğini belirten Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Emre Lakşe, çocuklardaki bel ağrısının sakatlanmalara ve ilerleyen yaşlarda kamburlaşmaya sebebiyet verdiğini söyledi.Bel ağrısının gelişmiş toplumlarda..

Çocuğunuzun sırt çantasına dikkat edin!

Okul çantası ağırlığının çocukların kilosunun yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğini belirten Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Emre Lakşe, çocuklardaki bel ağrısının sakatlanmalara ve ilerleyen yaşlarda kamburlaşmaya sebebiyet verdiğini söyledi.Bel ağrısının gelişmiş toplumlarda en sık karşılaşılan hastalıklardan olduğunu ifade eden Lakşe, çanta ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 15’ini geçmemesi gerektiğini ifade etti.

Bel ağrılarının artık çocuk ve gençlerde de önemli bir problem olmaya başlağını belirten Lakşe, “Sırt çantaları uzun süre taşınmamalı. Uzun müddet ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır. Ayrıca sırt çantaları her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır. Yapılan anketlerde bel ağrısının sıklığı yüzde 30’lara kadar yükseldi. Ayrıca duruş bozukluğu ve omurga eğriliği ile solunum sistemi de bundan olumsuz etkilenmektedir. Özelliği olmayan bel ağrısı kızlarda daha fazla görülmekle birlikte, bu spor ve televizyon seyrederek harcanan zamanla da ilişkilidir. Jimnastik, bisiklet, tenis, voleybol gibi dönme ve öne eğilmeyi gerektiren sporlarda bel ağrısı oranı yüksektir” dedi.Çocukların bel ağrısını tam ifade edemeyebileceğine dikkat çeken Lakşe, bunun için anne ve baba tarafından uygun soruların sorulması gerektiğini söyledi. Lakşe, ağrının spor, oyun ve okula devamsızlık gibi fonksiyonel kayba sebep olup olmadığı, travmatik bir vakadan sonra gelişip gelişmediğinin sorgulanması gerektiğini sözlerine ekledi.

TRT Haber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL