Çocuğunuzla Arkadaş Olmayın!

Çocuk
Uzmanlara göre, son yıllarda genel kabul gören "çocuğumun arkadaşıyım" yaklaşımı, onu doğru davranışlara yöneltecek aile içi otoriteye zarar veriyor; gelecekteki yaşamını da olumsuz etkiliyo...
EMOJİLE

Uzmanlara göre, son yıllarda genel kabul gören "çocuğumun arkadaşıyım" yaklaşımı, onu doğru davranışlara yöneltecek aile içi otoriteye zarar veriyor; gelecekteki yaşamını da olumsuz etkiliyor.

Son yıllarda özgür, kendine güvenen bireyler yetiştirmek kaygısıyla, bazı anne ve babalar çocuklarına arkadaş gibi yaklaşıyor. Ancak aile içi ilişkilerdeki rol değişimi sorunları da beraberinde getiriyor.

Psikolog Ersin Akkurt, sağlıklı aile düzeninde çocuğun anne ve babasından biraz çekinmesi gerektiğini, sağlıklı olanın da bu olduğunu belirtiyor ve ekliyor:
"Ama bu yüzyılda anne babalar çocuklarından çekinir oldular. İşte bu çok tehlikeli."

Uzmanlara göre yapılan en büyük hata çocukla arkadaş olma çabası.

Akkurt, anne-baba-çocuk ilişkisinde "eşit ilişki" olmadığını, anne babanın yukarda olması gerektiğini vurgulayarak şu uyarılarda bulunuyor:

"Eşit ilişki arkadaşlıklarda olur ve maalesef ki çocuğumun arkadaşı olacağım zihniyeti ile beraber, yaşından fazla güç verilmez bir çocuğa. "

Etkili Anne Baba Olmak İçin Uzmanların Tavsiyeleri
* Çocuğunuzu dinleyin; nasihatçi değil refakatçi olun.

* Aile içi ilişkilerde çok baskıcı olmayın, dengeyi kurun.

* Çocuğun üstüne düşmeyin, ilgilenin.

Unutmayın çocuğunuzun hayatı boyunca pek çok arkadaşı olacak. Bırakın bir tane anne babası olsun…

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme