Çocuğunuza Karşı Tutarlı Olun

Çocuk
Aile canlı bir sistem gibidir. Sağlıklı işleyişi için güçler dengesinin iyi kurulmuş olması gerekir. Anne-baba aile içinde ne kadar etkin ve birlikte hareket ederlerse sağlıklı işleyiş için gerekli ol...
EMOJİLE

Aile canlı bir sistem gibidir. Sağlıklı işleyişi için güçler dengesinin iyi kurulmuş olması gerekir. Anne-baba aile içinde ne kadar etkin ve birlikte hareket ederlerse sağlıklı işleyiş için gerekli olan aile içi disiplin de o kadar iyi sağlanır.
 

Anne-babanın sorumluluklarından biri, çocuklarının bağımsız hareket edebilen, inisiyatif alabilen, kendine güvenen, sorumluluklarını yerine getiren bireyler olarak yetiştirmektir. Bununla beraber kendine güvenen bireylerin yetişmesi için belli bir disiplinin de sağlanması gerekir. Belli sınırları ortaya koyan baskıya varmayan bir disiplin içinde çocuk ve gençler hem kendilerini daha güvende hisseder hem de tehlikelerden korunmuş ve gelişmeleri için gerekli uygun ortamı bulmuş olurlar. Çocuk ve gençler kendi güçlerini hissettikleri, uygun şekilde kullanabildikleri kadar anne-babalarının da güçlü olduğunu hissettiklerinde daha sağlıklı gelişirler. Anne-baba ne kadar bir duruş sergileyebiliyor, kararları birlikte alabiliyorsa çocuk ve gençlerin gözünde de o kadar saygıya değer bulunurlar. Anne-babanın farklı düşündükleri noktalar mutlaka olacaktır. Bu çocuk ve gençlere hayatın farkları ve renkleri olarak yansıdığı takdirde bir soruna yol açmaz. Fakat farklılıklar şiddetli veya kırıcı şekilde eleştirildiği takdirde belirsizlik, kararsızlık ve kaosa sebep olur.

Fiziksel şiddet, anne-babanın birlik ve beraberliğini bozan en önemli nedenlerdendir. Bu durumda çocuk ve ergenin gözünde hem fiziksel veya sözel baskı uygulayan hem de buna maruz kalan kişi güçsüz görünür. Biri kendisini kontrol edemediğinden, dengesiz davranışlarından, diğeri de bunlara engel olamadığından dolayı güçsüz bir portre çizer. Anne-babanın birbirini sürekli suçlaması, ağır konuşması sonucu ortaya çıkan stresli iletişim bilhassa ergenlik döneminde gençleri aileden uzaklaşmaya iterek disiplinin sağlanmasını zorlaştırır.

Anne-babalık tutum ve metot farklılığı da anne-babaların birlikte hareket etmesini engellemektedir. Çocuğun yatağa yatma saatinin belirlenmesi, yemek düzeni, ders çalışma programı arkadaşlarıyla gidip gelmesi gibi konularda anne-baba farklı düşünebilirler. En doğruya ulaşmak ancak zamanla eşlerin konuşup orta yolu bulmalarıyla mümkündür.

Eşler arasındaki sorun çocukları da etkiler

Sadakatsizlik, anne-babanın bir duruş sergilemesine engel olan önemli nedenlerdendir. İnternet ve cep telefonlarının bilinçsiz kullanımının da artırdığı bu ciddi sorun, aile bağlılığını bozduğu kadar, anne-babanın çocukların gözündeki saygınlığını yitirmesine yol açar. Bu da disiplin sağlanmasını zorlaştırır. Sadakatsiz anne-babaların çocuklarında ciddi ruhsal bunalımlar ve kişilik bozukluğuna da yol açan kurallara uymama şeklinde isyankâr davranışların görülme sıklığı diğer çocuklara göre çok daha fazladır. Sadakatsizlik, çocuk ve gençlerin sadece aile içi güvenlerini sarsmakla kalmayıp geleceğe ümitle, güvenle bakmalarına da engel olmaktadır.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme