Çocuğunuza Doğru Sporu Yaptırın

Çocuk
Uzmanlar, aktif olan çocukların, aşırı kilolu olma risklerinin düşük olduğunu ve çocuklarda kilodan kaynaklanan sağlık sorunlarının daha az görüldüğünü söylediler. Peki çocuklarınıza nasıl hareketler ...
EMOJİLE

Uzmanlar, aktif olan çocukların, aşırı kilolu olma risklerinin düşük olduğunu ve çocuklarda kilodan kaynaklanan sağlık sorunlarının daha az görüldüğünü söylediler.

Peki çocuklarınıza nasıl hareketler yaptırmalısınız? Doğru fiziksel aktivitenin şartları nelerdir? Amerikan Pediatri Akademisi‘nin spor konseyindeki uzmanlar, yaşlara göre yapılabilecek sporları açıkladılar.

Obezite, Amerikan gençliği arasında yaygın bir oranda görülüyor. Amerikan Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi‘ne göre, obez gençlerin oranı yüzde 6,5’tan yüzde 17’ye çıkarak, son 30 yılda 3 kat arttı.

Sağlıklı bir beslenme çocuklarda obeziteyle savaşmaya yardımcı olabilir. Fakat, sağlık uzmanları fiziksel aktivitenin de gerekli olduğu konusunda aynı fikirdeler. Çocuklarda fiziksel aktivite alışkanlığının erken yaşta kazandırılmasını öneren uzmanlar, bunun çocukların sağlıklı kiloda kalmalarına yardım edeceğini söylüyorlar.

Öncelikle egzersizlerden zevk almalarını sağlamanın önemli olduğunu belirten araştırmacılar, bu egzersizlerin içinde bisiklete binmenin, dışarıda koşu, atlama, sek sek oynamak, bayrak kapma oyunlarının yer alabileceğini açıkladılar.

Çocukların günde 1 saat ya da daha fazla fiziksel aktivite yapabileceklerini söyleyen uzmanlar, tek bir spor dalında uzmanlaşan çocuklarda kaslarını aşırı kullanımdan dolayı yaralanmalar oluştuğuna dikkat çektiler.

Küçük çocukların kuralsız oyunlarla egzersiz yapmasının daha iyi olduğu belirtiliyor. 3-6 yaş arasındaki çocukların jimnastik sınıflarında hareket becerisi öğrenebileceklerini söyleyen uzmanlar, 9-10 yaşa kadar organize sporlar yapmamasını öneriyorlar. Çocuklar bir spor dalına sarıldıklarında, çeşitli sporları da denemelerini önerin, çocuğunuzu tek bir dalda çalıştırmayın.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi