Çocuğunuz Okula mı Başlıyor?

Çocuk
Türkiye genelinde bir milyon 314 bin 948 öğrenci ve aileleri ilk kez okula gitmenin heyecanını yaşayacak. Okulun ilk günleri çoğu çocuk ve ailesi için sıkıntılı geçiyor… Ebeveynlerin bu dönemde ...
EMOJİLE

Türkiye genelinde bir milyon 314 bin 948 öğrenci ve aileleri ilk kez okula gitmenin heyecanını yaşayacak. Okulun ilk günleri çoğu çocuk ve ailesi için sıkıntılı geçiyor… Ebeveynlerin bu dönemde yaptığı en önemli yanlışlardan biri de çocuğa "Artık okullu oldun, hayatın değişecek" gibi sözler etmeleri… Peki bu uyum dönemini sağlıklı bir şekilde atlatmak için ne yapmak gerekiyor? İşte uzman önerileri…

Okul öncesi eğitim işi kolaylaştırıyor

Psikolog Seval Baysal, ilköğretime başlayacak öğrencilerin okul öncesi eğitim almalarını çok önemsediklerini belirterek, okul öncesi eğitim alan çocukların neredeyse tamamında ilköğretime başlarken herhangi bir uyum sorunu yaşanmadığını söyledi ve ”Okul öncesi eğitim varsa, ailelere fazla görev düşmüyor” diye konuştu.

Çocuklar için kaygı ve stres kaynağı

Yeni ve belirsiz olan her şeyin tüm bireyler için kaygı ve stres kaynağı olduğunu ifade eden Baysal, çocukların da yaşamlarında önemli bir değişiklik olacağını anladıkları ancak sonuçlarını tam olarak kestiremedikleri okul süreci nedeniyle bazı sıkıntılar yaşayabileceklerini kaydetti.

Doğal bir olaymış gibi davranın, abartmayın

Çocuklar için ilköğretime başlamanın en iyi yolunun ”mümkün olduğunca doğal ve yumuşak bir geçiş’‘ olduğunu dile getiren Baysal, ailenin çocuğa okul ve okul sürecini önceden anlatması gerektiğini ancak bunu yaparken abartılı ifade ve tepkilerden kaçınmanın doğru olacağını belirtterek, şunları kaydetti:

Önceden götürüp okulunu tanıtın

Çocuklar, kendilerini tam olarak neyin beklediğini bilmedikleri için korkabilir, endişe ve kaygı duyabilirler. Ailenin okul sürecini anlatması, uyum dönemi başlamadan okulu gösterip tanıtması yerinde olacaktır. Mümkün olduğunca doğal davranmak, bunun normal bir süreç olduğunu hissettirmek önemli.

"Artık okullu oldun, hayatın değişecek" demeyin

Unutmayalım, biz ne kadar büyütürsek, ne kadar endişeli ve heyecanlı olursak, çocuğumuz de aynı endişe ve heyecanı, korkuyu paylaşacaktır. Veliler, ‘Artık okullu oldun, hayatında her şey değişecek’ gibi cümlelerle, farkında olmadan çocuktaki kaygıyı artırabiliyor.

İki günden sonra işi öğretmenlere bırakın

Çocukların en güvendiği kişiler olan ebeveynlerinin, okulun ilk günü çocuklarının yanlarında olmasının, minik öğrencilere güven ve destek vereceğini ifade eden Baysal, ancak çocukla birlikte okulda kalma gibi davranışların ilk günden sonra sürdürülmemesi uyarısında bulundu ve ”İlk iki günden sonra işi öğretmenlere bırakın” diye konuştu.

Sınıfa girip sırada oturmayın

Baysal, sınıfa girmek, çocukla birlikte sırada oturmak gibi davranışların öğretmene müdahale anlamına da geleceği uyarısında bulundu.

Bazı çocukların, özellikle de okul öncesi eğitim almayanların, okula gitmemek için direnç gösterebildiklerini de belirten Baysal, böyle durumlarda ”Tamam, bugün gitme, yarın gidersin” şeklinde yaklaşımların, otoritenin ebeveynden çocuğa geçmesine ve çocuğun okuldan soğumasına neden olabileceğini kaydetti.

Baysal, ”Böyle durumlarda durumun sakince anlatılması, okulun daha çekici hale getirilmesi, sorunun, çocuğun okuldan uzaklaşmadan çözülmesi için gayret gösterilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi