Çocuğunuz Kontrol Altında Olsun!

Çocuk
Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan, bilgisayarın, çocukların odasından ziyade evin ortak kullanım alanında tutulmasını, girilen siteleri kontrol eden yazılımlardan yararlan...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşen Gürcan, bilgisayarın, çocukların odasından ziyade evin ortak kullanım alanında tutulmasını, girilen siteleri kontrol eden yazılımlardan yararlanılmasını, aile güvenlik filtre programlarının kullanılmasını önerdi.

Gürcan, internetten kaçmanın, bu teknolojiyi yaşamdan çıkarmanın ne doğru ne de mümkün olduğunu dile getiren Gürcan, gençleri teknoloji okuryazarı ve doğru seçimler yapabilecek bireyler olarak yetiştirmenin önemini vurguladı.

Bu kapsamda internette harcanan süreye dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunan Gürcan, genellikle kendini ifade etmede zorlanan, benlik değerini oturtacak bir ortam bulamayan ve ailesinin yeterli zaman ayırmadığı çocukların internete gereğinden fazla ilgi gösterdiğini söyledi.

Çocuğun internet başında geçirdiği zamanın azaltılmasında, ilgi duyduğu alanlardaki aktivitelere katılmasının, tüm aile bireylerinin bir araya geldiği ortamlar yaratılmasının önem taşıdığına işaret eden Gürcan, ”Aile, başka önceliklerini erteleyerek, çocuğu ile zaman geçirmeli. Okul başarısızlığı, sınıf arkadaşlarıyla yaşadığı kişisel sorunların tespitini ustalıkla yapmalı, soruna en kısa sürede müdahale etmeli. Aileler çocuklarını takip etmeli, gözlemlemeli ve onu önemsediklerini gerek sözle gerek beden diliyle hissettirmeli” değerlendirmesinde bulundu.

İnterneti ”okulda başarısı düşük, boş zaman değerlendirme aktivitesi olmayan çocuklar için inanılmaz tuzakları olan bir ortam” olarak niteleyen Gürcan, çocukların internette hangi sitelere ilgi gösterdiklerinin ebeveynleri tarafından kontrol edilmesinin önemini vurguladı.

Gürcan, ”Eğer çocuk, internet kafe üzerinden internet kullanıyor ise mutlaka gittiği kafeyi aile en az bir kez ziyaret etmeli, hatta belli yaş gruplarında olan çocukları ebeveynleri kendileri götürmelidir. Kafe yöneticisi ile tanışıp, çocuğuna ilişkin görüşmeler yapmalıdır” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi