Çocuğunuz Artık Yemek Seçmeyecek

Çocuk
İngiltere’deki Reading Üniversitesi psikologları, mızmız çocuklara istemedikleri yemekleri yedirmenin yolunu buldu. Uzmanlar, yemek istemeyen çocuğa önce yemeğin fotoğraflarının gösterilmesinin ...
EMOJİLE

İngiltere’deki Reading Üniversitesi psikologları, mızmız çocuklara istemedikleri yemekleri yedirmenin yolunu buldu.

Uzmanlar, yemek istemeyen çocuğa önce yemeğin fotoğraflarının gösterilmesinin yararlı olduğunu belirtti.

Psikologlar, düzenli olarak sebze ve meyve resimleri gösterilen bir yaşındaki bebeklerin, normal diyetlerinin bir parçası olmayan bu besinleri tatmaya çok istekli olduklarını saptandı.

Daily Telegraph‘taki habere göre, araştırma çerçevesinde ebeveynlere ikisi sebze ve ikisi meyve olmak üzere 4 gıdanın fotoğraflarının olduğu bir kitap verildi. Bunlardan ikisinin havuç ve üzüm gibi çocukların bildiği gıdalar olduğu, diğer ikisinin turp ve Çin’de yetişen liçi gibi sebze-meyveler olduğu belirtildi.

Daha sonra ebeveynler iki hafta boyunca her gün çocuklarına bu kitabı okudular. Bu sürenin sonunda çocukların önüne ikisi kitapta yer alan ikisi almayan 4 sebzeyle meyve tabağı koydular. Çocukların, eğer daha önce fotoğraflarını görmüşlerse, şimdiye kadar tatmadıkları sebze ve meyvelere daha fazla ilgi gösterdikleri belirlendi.

Araştırmanın başkanı Dr. Carmel Houston-Price, "Çocuklara sağlıklı gıdaların fotoğraflarını göstermenin bunları tatma arzularını artırabileceğini düşünüyoruz" dedi.