Çocuğunu sokaktan çekene eğitim ve iş

Çocuk
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 16 sivil toplum kuruluşu, sokakta yaşayan, çalıştırılan, dilendirilen çocukların topluma kazandırılması ve sokaktan çekilmesi için güçlerini birleştirdi. Sivil...
EMOJİLE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile 16 sivil toplum kuruluşu, sokakta yaşayan, çalıştırılan, dilendirilen çocukların topluma kazandırılması ve sokaktan çekilmesi için güçlerini birleştirdi. Sivil toplum kuruluşuyla işbirliği protokolü imzalayan Bakan Şahin, "Kimseyi annesinden, babasından ayırmak istemiyoruz ama çocuğa en yakınlarından zarar geliyorsa, bunun devamına müsaade etmiyoruz. Takibini yaparız ve ceza hukukunun bize verdiği yetkileri de kullanırız" dedi. Aile Bakanlığı’nın imza attığı protokolle, yoksulluk nedeniyle çocuğunu çalıştıran, dilendiren aileler mesleki eğitime alınacak ve ardından da iş sahibi olmalarını sağlayacak. Çocuğunu sokaktan çeken aileye, bunun karşılığında ayni ve nakdi yardım yapılacak. Özellikle yoksul ailelerin bulunduğu ve riskin fazla olduğu mahallelerde bilinçlendirme eğitimleri verilecek.

8 BİN ÇOCUK KURTULDU

Bakan Şahin, 8 bin 769 çocuğun sokaklardan kurtarılarak, çocuk ve gençlik merkezlerinden hizmet aldığını belirterek, 269 çocuğun eğitim ve öğretim sistemine kazandırıldığını, madde bağımlısı 67 çocuğun tedavi aldığını, 164 çocuğun da korumalı işe yerleştirildiğini bildirdi. Bakanlığın uyguladığı sistemle, çocuğunu sokakta çalıştıran aile maddi olarak desteklenerek, takibe alınıyor. İki kez uyarılan aileden üçüncüsünde çocuğu alınıyor.

Sabah