Çocuğun Gelişimi İçin En Önemli Nokta Sabır

Çocuk
Uzman Psikolog V. Kavak,çocuk gelişiminde ailelerin göstereceği sabrın çok önemli olduğunu söyledi. Anne karnında 9 ay bekleyen çocuğun bu sürede gösterilen sabır sayesinde gelişimini sürdürdüğünü vur...
EMOJİLE

Uzman Psikolog V. Kavak,çocuk gelişiminde ailelerin göstereceği sabrın çok önemli olduğunu söyledi. Anne karnında 9 ay bekleyen çocuğun bu sürede gösterilen sabır sayesinde gelişimini sürdürdüğünü vurgulayan Kavak, dünyaya geldikten sonra da aynı şekilde sabırla hareket etmek gerektiğini dile getirdi.

Çocuktan bir yetişkinin davranışlarını beklemenin yanlış olduğuna dikkat çeken Kavak, ne yapılırsa yapılsın çocuğun ergenliğe ve olgunluğa ulaşması için zaman gerektiğini kaydetti.

Çocuk eğitiminde sabır göstermenin hayati öneme sahip olduğuna işaret eden Kavak, çocuklarına sabır gösteremeyen anne babaların, mutsuz bebeklere ve büyüdüğünde de mutsuz insanların topluma girmesine sebep olduğunu ifade etti.

Mutsuz ve sorunlu bir neslin yetişmesine neden olmamak için çocuklara sabır göstermek gerektiğini belirten Kavak, şöyle konuştu: "Çocuk eğitiminde ne kadar acele edersek edelim bazı şeylerin vaktini beklememiz gerekir. Örneğin bir bebeğin bizim gibi düşünüp, dünyayı bizim gibi algılamasını beklemememiz gerekir. Bir öğrencinin hemen öğretmen, mühendis ya da doktor alamayacağını bilmeliyiz. Bunun için belli aşamalardan geçmesi gerekir. Çocuğun ihtiyacı olan sabrı ona göstermek zorundayız. Mutlu bir çocuk yetiştirmek, onun duygularına ve isteklerine saygı duymak gelişimine olumlu etkileyecektir."

Ailelerin, çocuğun duygu ve düşüncelerini ciddiye almasını isteyen Kavak, çevresindeki her şeyi inceleyip öğrenmeye çalışan çocukları kısıtlamanın, yasaklamanın önemli sorunlara sebep olacağını dile getirdi. Çocuğun "yaramazlık yapma, gürültü yapma, sessiz ol, biraz otur” şeklindeki uyarılarla duygularının yok sayıldığını anlatan Kavak, sabır göstermenin bu anlarda daha da önemli olduğunu ifade etti.

Psikolog Kavak, çocuğun ağlamasına, sorunlara sabır gösterip çare üretirken de onun bize benzemesi için hırpalanmaması gerektiğini kaydetti. Bütün çocukların kuralları öğrenirken açıklamaya ihtiyaç duyduğunu belirten Kavak, aynı olaya farklı tepkiler veren anne babaların çocuğu çıkmasa sokacağına işaret etti.

Psikoloji.com.tr