Çocuğu Geleceğe Nasıl Hazırlamalı?

Çocuk
Çocukları geleceğe hazırlamanın en önemli basamaklarından birisinin doğum öncesi ve doğum sonrası gelişimlerinin iyi takip edilmesi olduğu belirtiliyor. AcıbademKayseriHastanesi Pedagogu Sema Yılmaz, ...
EMOJİLE

Çocukları geleceğe hazırlamanın en önemli basamaklarından birisinin doğum öncesi ve doğum sonrası gelişimlerinin iyi takip edilmesi olduğu belirtiliyor.

AcıbademKayseriHastanesi Pedagogu Sema Yılmaz, bir çocuğun; fiziksel gelişiminin yanında dil gelişimi, zihinsel gelişimi, duygusal gelişimi, sosyal gelişimi ve psikomotor gelişimi açısından da takip edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Çocukların içinde bulunduğu her ay veya yaşın gelişim özelliklerinin birbirinden farklı olduğuna değinen Yılmaz, ailelere sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmek için çocuğun içinde bulunduğu yaşın gelişim özelliklerini çok iyi tanımaları yönünde tavsiyede bulundu.

Çocuk gelişiminde ailelerin kendi çocuklarını başka çocuklarla asla karıştırmamaları gerektiğine dikkat çeken Yılmaz, "Çocuğun kendine özgü yanlarını da dikkate alarak, doğal gelişim basamaklarının desteklenmesi ve potansiyellerinin fark edilmesi kişiliğinin gelişimi için çok önemlidir. Zamanında farkına varılmayan ve çözülmeyen gelişimsel problemler, ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunlara yol açabilir. Geç konuşma bir çocuğun ilerleyen yaşlardaki zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle zamanında yapılan müdahalenin önemi büyüktür." dedi.

0-6 yaş arasındaki gelişimi takip etmek amacıyla yapılan gelişim testlerinin çok önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, belirli aralıklarla yapılan bu gelişim değerlendirmelerinin, ileride ortaya çıkabilecek önemli bir gelişimsel problem için, önleyici olabildiğini vurguladı. Gelişim testleri ile çocuğun içinde bulunduğu gelişim düzeyinin tespit edilerek yaşına uygun yeterlikte olup olmadığının kontrol edileceğini aktaran Yılmaz, "Yetersiz olan gelişim alanını hızlandırabilecek aktiviteler, tutum ve davranışlar hakkında aile bilgilendirilerek tedavi programı başlatılır ve hazırlanacak destek programlarla gelişim yaş normlarına uygun hale getirilebilir. Çocuğun gelişimini desteklemek ve yolunda gitmeyen durumları gecikmeden fark edebilmek için 0-6 yaş gelişim takibini periyodik olarak mutlaka yaptırmak gerekiyor." şeklinde konuştu.

CİHAN

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme